fbpx

Nasır Problemleri

Nasır Problemleri 300x200 - Nasır Problemleri

Nasır Problemleri Tedavisi

Nasır Problemleri

Nasır problemleri, yere yanlış basılmasından ya da uzun süre ayakta durmaktan kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Nasır problemleri, bireyin yürümesini hatta ayakta durmasını bir hayli zorlaştırmaktadır. Eğer tedavi edilmezse nasır dahada ilerler ve sertleşir bu da dayanılması güç acılara davetiye çıkarır.  Nasır problemleri, genel olarak derinin üst kısmında ortaya çıkarak zamanla derinin alt kısımlarına doğru ilerler. Derinin alt kısmına yayılan nasır zaman içerisinde mantar ve akıntı problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Nasır ayağın birçok kısmında kendini gösterebilir. Topuk, parmak arası, ayak kenarı gibi birbirinden farklı bölgelerde çıkabilen nasırların kendi içerisinde farklı türleri de vardır. Ayakta daha fazla nasır problemleri ile karşılaşılır. Eğer ayaklar çok sık kullanılıyorsa kendisini ayaklarda, eller çok fazla kullanılıyorsa ellerde kendini gösterir.

Nasır Problemlerinin Nedenleri

Nasırın en büyük nedenleri arasında fazla ayakta durmak ve yanlış ayakkabı tercihidir. Kişi sürekli ayakta iş yapıyor ve devamlı olarak ayakta duruyorsa, ayağının bazı kısımlarında sertleşmeler ortaya çıkar. Bu sertleşmeler çok geçmeden tedavi edilmezse kendini nasıra çevirir ve yine bir müdahalede bulunulmaz bu kez nasır dahada sertleşir. Bu hususta asıl dikkat edilmesi gereken şey ayakları nemli tutmak ve devamlı masaj yapmaktır. Bununla birlikte nasır problemleri arasında kadınların sürekli olarak topuklu ayakkabı tercih etmesi de vardır. Fakat nasırın en büyük nedeni yanlış ayakkabı tercihidir. Eğer ayakkabınız çok geniş yada çok dar değilse ayağınızda nasır oluşma ihtimali bir hayli düşüktür. Genelde çok dar yada çok geniş ayakkabılar nasıra davetiye çıkarır.

Nasır Problemleri ‘nin Teşhis Ve Tedavisi

Nasır teşhisini koymak oldukça basittir. Ayaklarda ya da ellerde sertleşmeler varsa bu nasırın habercisidir. Böyle sert ve ortaya doğru sararan bir kitle görürseniz bu nasırın o bölgelde kendini gösterdiği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda asıl önemli olan husus nasırın teşhisi değil, tedavisidir. Zamanla oluşan nasırın tedavisi oldukça uzun sürebilmektedir. Ayrıca nasır problemleri tedavisine oldukça fazla özen gösterilmeli ve hiçbir şekilde bu tedavi aksatılmamalıdır. Bu aşamada medikal ayak bakımı oldukça etkili bir yöntemdir. Nasır tedavisi adına kullanılan en popüler yöntem nasır olan bölgenin nemlendirilmesidir. Bu yöntemin popülaritesi kolaylığından kaynaklı değil, gerçekten işe yaramasından kaynaklıdır. Bununla birlikte eğer ayakta nasır çıkmış ise ayakkabınızı değiştirin ve daha rahat ayakkabılar tercih edin. Ayaklarınızı nemlendirip daha rahat bir ayakkabı tercih ettiğinizde nasırlı bölge büyümesini otomatik olarak durdurur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise nasırlı bölgeyi kesinlikle kesmemektir. Eğer nasırlı bölge kesilirse cilt mikrop kapıp farklı hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Evde Nasır Tedavisi

Gün içerisinde nasırlı bölge için bazı hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Bunun için her akşam nasırlı bölge nemlendirilmelidir. Nasırlı bölge her  nemlendirildiğinde  masaj yapılmalıdır. Böylelikle o bölgede kan dolaşımı hızlanır ve nasır problemleri görüntüsü yavaşça kaybolmaya başlar. Bilindiği üzere nasırın basit tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bahsettiğimiz hususlara dikkat edildiği takdirde gerisini zamana bırakmakta fayda vardır. Zaman nasırların geçme konusunda gerçekten bir ilaçtır. Fakat bu makalede bahsettiğimiz hususlara dikkat edildiği takdirde ilaçtır. Olayı tersine çevirecek olursak zaman geçtikçe nasırlı bölge daha fazla yayılma gösterecektir.