fbpx

Ön Ayak Problemleri

tirnak batmasi blog yazisi 300x200 - Ön Ayak Problemleri

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak batması problemi ayakta en sık rastlanan problemlerden biridir. Tırnak kendi yuvası içerisinde uyumlu bir şekilde haftada 1mm uzayan bir dokudur. Tırnak yatağı tırnağın uzamasını sağlayan dokudur. Tırnak yatağının herhangi bir şekilde bozulması tırnağın yuvası içerisinde düzgün bir şekilde ilerlemesini bozar . Bu tırnağın yuvasına zarar vermesine yolaçar. Oluşan bu zarar enfeksiyon oluşumunu hazırlar.

 

Teknik olarak farklı olan fakat bu durum ile en çok karışan hastalık tırnağın yatağı ile herhangi bir problem olmaksızın tırnağın deriye bası yapması sonrasında oluşan enfeksiyon reaksiyonlardır.

Bu iki durum arasında en belirgin farklılık tırnak incelendiğinde tırnak batmasında tırnağın deriye dönmüş olduğu ve bir kısmının görülmeyişidir. Ancak tırnak yatağı sağlamsa enfeksiyona rağmen tırnağın tamamı görülebilir.

Yatak Problemi Olmayan Tırnak Enfeksiyonu

Tırnak batmasının oluşumunda en sık sebepler:

Mantar enfeksiyonları Ayak parmak problemleri (bunion-başparmak çıkıntısı) Ucu dar ve ayağa uymayan ayakkabı giyimi

 

Travma

Tırnak Problemlerinin Tedavisinde

A)problemin tırnak yatağı problemi olup olmadığına karar vermek B)etken olan faktöre yönelik tedavinin planlanması örneğin mantar için gerekli tedavinin yapılması gerekir.

Bu aşamaların ardından hastada tırnak yatağı problemi varsa hastaya tırnak yatağı revizyonu olarak adlandırılan tırnağın yatağının düzeltmek üzere müdahalenin yapılması gerekir.

Ancak hastada tırnak yatağında sorun olmaksızın enfeksiyon gelişmiş ise hastanın tırnak bakımı ile tedavisinin düzenlenmesi gerekir. Daha detaylı bilgi için lütfen merkezimize danışın

Sesamoidler

Sesamoidler, insan vücudunda ki bir çok kemik, diğer kemiklere eklemlerle bağlıdır. Fakat, diğer kemiklere bağlanmayan bir kaç kemik vardır. Kemiklerin yerine, sadece tendonlara bağlanırlar veya kasların içine gömülürler. Bunlar, sesamoidlerdir. Diz kapağı (patella) en büyük sesamoidtir. Diğer, çok küçük iki sesamoid (mısır tanesi büyüklüğünde) biri, ön ayağın alt tarafında ayak baş parmağının yanında, ayağın dış kısmında, diğeri ise orta ayağın yakınındadır.

Sesamoidler, makara (kasnak) gibi hareket ederler. Böylelikle, sesamoidler tendon kayarken, tendonların kas kuvvetini iletebilme yeteneklerini arttırarak, düz bir yüzey sağlarlar. Ön ayaktaki sesamoidler, ağırlık yüklenmesine de yardım ederler ve ayak baş parmağı kemiğini yükseltebilirler. Diğer kemikler gibi, sesamoidler de kırılabilirler. İlave olarak, sesamoidlerin etrafını saran tendonlar, irrite edilebilirler veya (inflame olabilirler= alevlenebilirler)inflamasyon gelişebilir. Bu duruma sesamoidit adı verilir ve tendinitin bir şeklidir. Bu durum, bale dansçıları, koşucular ve beyzboldaki top tutucularında yaygındır.

Sesamoid Hasta Fotoğrafları

 

Belirtiler ve semptomlar

 • Ayak tabanının üzerinde, baş parmağın altında odaklanan ağrı. Sesamoidit ile birlikte, ağrı, yavaş yavaş gelişir; kırık sonucu oluşan ağrı ise hemen oluşan ağrıdır.
 • Şişme ve berelenme olabilir veya olmayabilir.
 • Ayak baş parmağınızı bükmede ve düzleştirmede güçlük yaşamanız.

Muayene ve teşhis

Muayene sırasında, doktorunuz, sesamoid kemiklerdeki hassasiyete bakacaktır. Doktorunuz, hafifçe, ayak baş parmağınızın eğilip bükülmediğine elle bakacak, ya da size eğilip bükülmediğini soracaktır. Doktorunuz, ayak baş parmağınızı, ayağınızın tepesine doğru bükerek veya düzleştirerek ağrının yoğunluğunu görecektir.

Doktorunuz, doğru bir teşhisi garanti etmek için, ön ayağınızın rontgen grafilerini isteyebilir. Bir çok insanda, ayağın merkezine yakın olan yerdeki sesamoid kemiğin, (medial sesamoidin) iki parçası vardır (iki parçalı). Medial sesamoidin iki parçalı kenarından dolayı, sesamoidin kırık kenarı, genellikle çentiklidir ve rontgende ayırıcı tanıda çok faydalıdır. Doktorunuz, kemik yapısıyla karşılaştırmak için, diğer ayağınızın filmini de isteyebilir. Eğer, rontgen normal görünüm veriyorsa, doktorunuz kemik taraması (scan) isteyebilir.

Tedavi

Tedavi, genellikle ameliyat içermez. Bununla birlikte, eğer konservatif kriterleri kafi gelmezse, doktorunuz, ameliyat tavsiye edebilir ve sesamoid kemik çıkartılır.
eriskin-ayak-problemleri-sesamoiditler de:

 • Ağrıya neden olan aktiviteyi durdurun.
 • Ağrıyı hafifletmek için aspirin veya ibuprofen alın.
 • İstirahat edin ve ayak tabanınıza buz uygulayın.
 • Buzu, deriye direkt olarak uygulamayın, bir paket içinde veya buzu havluya sararak uygulayın.
 • Yumuşak tabanlı, alçak topuklu ayakkabılar giyin. Takunya gibi sert tabanlı ayakkabılar da rahat olabilir.
 • Baskıyı hafifletmek için, keçe destekler kullanın
 • Aktivitenize yavaş yavaş geri dönün ve sesamoid kemikleri desteklemek için, sesamoidlerin altına konulan, köpüğün yoğun olduğu, kauçukla yastıklanmış petler giymeye devam edin. Ayağınızın üzerine yük bindiren aktivitelerden kaçının.
 • Ayak baş parmağınızı bantlayın, böylece; parmak bir parça aşağıya doğru eğilir. (plantar fleksiyon)
 • Doktorunuz, şişliği azaltmak için bir steroid enjeksiyonu tavsiye edebilir.
 • Eğer semptomlar devam ederse, dört ile altı ay kadar , kısa,bacak kırığı desteğini giymeye ihtiyacınız olabilir.

Sesamoid kırıkları

 • Sert tabanlı ayakkabı veya kısa bacak kırık desteğine ihtiyacınız olacaktır.
 • Doktorunuz, ayak baş parmağınızın hareketlerini kısıtlamak amacıyla, parmağı bantlayabilir (bantla bağlayabilir).
 • Kırık iyileşirken, sesamoidin etrafındaki bölgenin, basıncını hafifletmek için J- biçimli pet kullanmalısınız.
 • Aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler tavsiye edilebilir.
 • Bu rahatsızlığın durulması birkaç ayınızı alabilir.
 • Kırığın iyileşmesinde, yastıklama petleri gibi ortopedik cihazlar, sıklıkla yardımcı olurlar.

Morton Nöroması

Eğer bazen, kendinizi, “bir bilye üzerinde yürüyormuş gibi” hissediyorsanız ve ayak tarağınızda devamlı bir ağrı varsa, Morton nöroması diye adlandırılan bir durumunuz söz konusu olabilir. Nöroma, sinirin iyi huylu bir tümörüdür. Morton nöroması, gerçekten bir tümör değildir. Fakat ayak parmaklarına kadar uzanan, digital sinirin etrafını saran dokuda, kalınlaşma vardır. Nöroma; sinir, ön ayaktaki ayak parmağı kemiklerine (metatarslar) bağlanmak üzere ligamentin altından geçerken oluşur. Morton nöroması, en çok sıklıkta üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında ve çoğunlukla travma veya aşırı basıncın irritasyonuna karşı bir cevaptır. Morton nöromasının kadınlarda erkeklere göre görülme insidansı (görülme sıklığı) sekiz on kere daha fazladır.

Morton Nöroması Ameliyat Fotoğrafları

Morton Noroma Ameliyati

Belirtiler ve Semptomlar

mortonNormal olarak şişkinlik gibi, dışa vuran belirtiler yoktur, çünkü; bu gerçek bir tümör değildir.

Ayak tabanında, parmak aralarına ışın gibi yayılabilen, yakıcı ağrı. Ağrı, genellikle aktivite veya ayakkabı giyince yoğunlaşır. Gece ağrısı enderdir.
Ayak parmaklarında uyuşukluk veya hoş olmayan bir his olabilir.
Koşucular yarışa başlama bloğunu iterek koşmaya başlarken, ağrı hissedebilirler. Ayağı, buna benzer pozisyona iterek sokan yüksek topuklu ayakkabılar da, durumu kötüleştirebilirler. Aynı zamanda, sıkı ve dar ayakkabılar da kemiklere baskı yaparak ve siniri sıkıştırarak bu durumu ağırlaştırırlar.

Teşhis ve Tedavi:

Muayene sırasında doktor, kemikler arasında elle hissedilebilir bir kitle veya tıkırtı sesi duyabilir. Doktor, kallusları aramak veya ağrıya neden olabilecek baskı kırıklarını taklit etmek için, ayak parmağı kemikleri arasına basınç uygular. Hareket dizinimi testleri, artrit veya eklem inflamasyonlarını ekarte edecektir. Rontgen filmleri, gerilim kırıklarını veya ayağın ayak parmaklarının artritlerini ekarte etmek için gereklidir.

Başlangıç tedavisi cerrahi değildir ve cerrahiye oranla basittir. Bu tedaviler aşağıdakilerin bir veya daha fazlasını ihtiva eder.

 • Ayakkabı giyiminizi değiştirin. Yüksek topuklu ve sıkı ayakkabılardan kaçının ve daha geniş, daha alçak topuklu ve yumuşak tabanlı ayakkabılar giyin. Bu olanaklar, kemiklerin dışarı doğru yayılmasını sinir üzerindeki basıncı azaltmak için sinire zaman tanınmasını sağlar.
 • Ortozlar: Geleneksel ayakkabı içi destekleri ve petler kemikleri kaldırarak ve birbirinden ayırarak irritasyonu hafifletir ve sinir üzerindeki basıncın azalmasına yardımcı olabilir.
 • Enjeksiyon: Bir veya daha fazla kortikosteroid enjeksiyonu bazı rahatlıklar getirerek sinirin şişme ve inflamasyonunu azaltır.

Bir çok çalışma, daha geniş ve çok rahat ayakkabıların giyilmesi, alışılmış ortozların kullanılması ve kortizon enjeksiyonu kombinasyonun Morton nöromalı hastaların % 80′ ninde rahatlama sağladığını göstermiştir. Eğer konservatif tedavi, semptomlarınızı hafifletmiyorsa, ortopedi cerrahınız sizinle ameliyatı tartışabilir. Ameliyat; sinirin bir kısmını kesmek veya sinirin etrafındaki dokuları serbest bırakmaktır ve genellikle kısa bir iyileşme dönemini kapsar.

Konu ile İlgili Videolar

Hiperkeratoz

Ayak tabanında izlenen deri kalınlaşmalarına hiperkeratoz adı verilir. Deri kalınlaşması aslında ayağın yanlış basması sonucunda gelişmiş olan yanıtlardır.Normal şartlarda ayağın topuk bölgesi,başparmak eklem seviyesi ve beşinci parmak eklem seviyesi yük taşımakla görevlidir.Ayağın basma kusurlarından dolayı, (düz tabanlık,içe basma,yüksek kavis gibi)bu bölgelerde yükün artması ile öncelikle bu bölgelerde deri kalınlaşmasına yol açar.İlerleyen dönemlerde ayağın şeklinin bozulması normalde yük taşımayan bölgelerin basınç altında kalmasına yol açar .Özellikle 2. 3. tarak kemiklerinin aşırı miktarda yük altında kalmasına bağlı olarak bu deri kalınlaşmaları ayağın tabanında ağrılı birer nokta olarak izlenirler.

Hiperkeratoz Tedavisi:

Bu problemin tedavisinde ana hedef, ayaktaki basma kusurunun giderilmesidir. Öncelikle tüm hastalarda yapılan özel tabanlıklarla ayağın düzgün basması sağlanmaya çalışılır.Yük dağılımının tabanlıkla sağlanabildiği hastalarda şikayetler yaklaşık 6-8 hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Ancak ilerlemiş deformitelerde kullanılan tabanlıklar ya yeterli gelmeyecektir ya da tabanlık kullanımı sonlandığı anda şikayetler tekrarlayacaktır. Bu grup hastalarda basma kusurunu düzeltmeye yönelik cerrahi tedavi planlamaları yapılacaktır.

Daha detaylı bilgi için lütfen merkezimizi arayınız.

Hiperkeratoz Hasta Fotoğrafları

 

Nasır Problemleri

Nasırlar ayaklar da mevcut kemik deformiteleri,basma kusurları dolayısıyla ayakkabının cilt üzerine basınç yapmasından kaynaklanan sertleşmelerdir. Derinin üst tabakası sertleşir ve sertleşme altındaki dokuları irrite ederek aşağı doğru yapılanır. Sert nasırlar, çoğunlukla parmakların üzerine ve küçük ayak parmağının kenarına yerleşirler. Yumuşak nasırlar akıntıya yol açar, mantar enfeksiyonlarına benzerler ve genellikle parmak aralarında sürtünen yüzeyler arasında gelişirler.

Nasırların Sebepleri

 • Ayağa uymayan ayakkabı giyimi en sık rastlanan sebeptir. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağınızı artan bir basınçla sıkıştırırlar. Eğer ayakkabılar çok gevşekse, ayak kayabilir ve ayakkabı içinde sürtünme oluşur.
 • Çekiç parmak ve pençe parmak gibi ayak parmağı deformiteleri
 • Ayağın ön bölümünde basınç artışına neden olan yüksek topuklu ayakkabılar
 • Ayakta düz tabanlık veya yüksek kavis gibi bir ortopedik problemler
 • Aşil tendon problemlerinde gelişen ayak basınç değer degişiklikleri nasır oluşumuna yol açabilir.

Nasırların Teşhis ve Tedavisi

Nasırlar kolaylıkla görülebilirler. Ortalarında sarımtırak, ölü dokuyla sarılmış hassas noktaları olabilir. Nasırlarda tedavi planlamasında en önemli noktalardan biri hastanın nasırı altındaki kemikte deformite varsa buna yönelik tedavi planlaması yapmaktır.Hastanın ayakkabı alışkanlığının değiştirilmesi yada altta yatan ortopedik probleme yönelik bir tedavi yapılması gerekebilir.
Derinin normal dış hatlarını yeniden düzenlemek ve ağrıyı hafifletmek için, ayak bakım ekibi derinin ölü tabakasını tıraş ederek sert tabakayı azaltma işlemi yapar.Bu altta yatan bir kemik problem olmadığında uygulanan bir tedavi yöntemidir.
Eğer nasırın altında ayak parmağı deformitesi gibi bir problem varsa bunun düzeltilmesi nasırın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Nasırlar için evde ne yapılabilir?

Nasırın üzerine yuvarlak-şekilli köpük peti-silkon pet koymak nasırın üzerindeki basıncın hafiflemesine yardım edecektir. İlaç içermeyen nasır petleri kullanılmasını tercih ediyoruz ; İlaçlı petler irritasyonu arttırabilir ve bu hal enfeksiyon geliştirebilir.
Ayak parmaklarına geniş bir alan sağlayan uygun ayakkabılar giyin.

Daha fazla detaylı bilgi için lütfen merkezimize başvurun..

Hardcorn Hasta Fotoğrafları

Hiperkeratoz Tedavisi

Nasir Tedavisi