fbpx

Ön Diz Ağrısı

Ön Diz Ağrısı

Uzun süren ağrılar çekip merdiven çıkarken zorlanıyorsanız sizde ön diz ağrısı olabilir.Günümüz insanların da bu rahatsızlığa çok sık rastlanılmaktadır.  Bu rahatsızlık ile alakalı uzman kişilerin tavsiyesiyle yapılacak bazı egzersizler büyük önem arz etmektedir.

Diz kapağımızda  bir rahatsızlık meydana geldiğinde işte o zaman diz kapağımızını ne kadar önemli olduğunu fark ediyoruz. Bununla birlikte bacağın akşam adam hareket etmesini sağlayan bu kemik ve bu kemiğin etrafındaki yapılar yaşamımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Ortopedik rahatsızlıklar arasında bulunan ön diz ağrısı çok sık görülmektedir. Bu tarz ağırlar çeken insanlar hastaneye başvurduklarında yaklaşık olarak %40’ında ön diz ağrısı ortaya çıkmaktadır. Fakat ön diz ağrısı rahatsızlığı diğer rahatsızlıklarla çok sık karıştırılmaktadır.

Ön diz ağrısı bazı hastalıklarla karıştırıldığı için  hastalara yanlış tedavi uygulanabiliyor. Uzmanların bu konu ile alakalı ciddi uyarıları var. diz ağrısı ile Menisküs yırtığı çok sık karıştırılmaktadır. Ön diz ağrısı olan hastalara Menisküs yırtığı tedavisi uygulanıyor ve hastalığı ameliyatı sokuluyor. bunun sonucunda doğal olarak hasta iyileşmiyor ve bu durum teşhisin ne kadar önem arz ettiğini apaçık bizlere göstermektedir.

Ön diz ağrısı olan bir insan ağrıyı ilk olarak diz kapağında hissetmektedir. Diz kapağı dizin ön kısmında yer almaktadır. yuvarlak şekli ile kapağı andırdığı için diz kapağı ismini almıştır. Diz kapağının asıl görevi,  üst adelenin kuvvetini dizin altına  iletmektedir. Futbolcuların şut atması, rahatlıkla merdivenleri çıkmak diz kapağı sayesinde olmaktadır. Bu nedenle bu kemik büyük önem arz etmektedir.

Tanı; 

on diz agrisi 300x200 - Ön Diz Ağrısı

Ön Diz Ağrısı Tanımı

Eğer günün birinde sizde de ön diz ağrısı başlarsa bu ağrıya neden olan hareketleri yapmaktan vazgeçin ve dinlenin. Ağrıyı dindirmek için basit bir ağrı kesici alın buz yapın. Ağrınız 1-2 güne kadar dinmezse uzman bir ortopediste başvurun.

 Ön diz ağrısı tanısı için  ilk yapılması gereken şey bu ağrının ne zaman başladığının hikayesini anlatmaktadır.  hastaların hangi pozisyonlarda ağırlığın daha fazla arttığını ve bu ağırlığı ne kadar sürdüğünü belirtmesi oldukça önemlidir. Tiyatroda, sinemada, uçak veya otobüs yolculuklarında diz  uzun bir süre sabit kaldığı için dizde huzursuzluk ve ağrı hissedilmeye başlar. Bu tip ağrılar ön diz ağrıları için oldukça normaldir. Kişi uzun bir süre spor yaptıktan sonra yaptığı sporu bırakırsa, kaslarında dengesizlik meydana gelir. Kaslarındaki bu dengesizlik ön diz ağrılarına sebebiyet verebilir.

Tedavi

Öncelikle tedavi omuz ağrısının sebebine göre şekillendirilir.  yaralanma, tendon, antrenman  ne denli ön diz ağrılarında ilk olarak RICE  Protokolü uygulanır. Sonrasında  germe, fizyoterapi, egzersiz ile  kuvvetlendirme, koordinasyon, çabukluk ve esnetme hareketleri yapılır. Bahsettiğimiz bu hareketler normale dönene kadar devam eder. egzersizleri aksatmadan yapmak bu rahatsızlığın nüksetmemesi için oldukça önemlidir. Bu konuyla alakalı doktorunuzla sürekli irtibat halinde olmanız gerekmektedir. Çünkü ön diz ağrısı nda cerrahi tedavilerin yeri çok sınırlıdır.