fbpx

Ortopedik Ayakkabıların Ayak Sağlığına Etkisi

ortopedik ayakkabi tabanligi - Ortopedik Ayakkabıların Ayak Sağlığına Etkisi

Vücudun en işlevsel yerlerinden biri de ayaklarımızdır. Ayaklar gün boyu vücudun tüm ağırlığını taşır ve bizi gitmek istediğimiz yerlere götürür. Bütün yük ayaklarda olduğu için gün içerisinde ayakların rahat etmesi gerekir. Bu rahatlık için de ayakkabı alırken ayakkabı seçimine dikkat etmek gerekir. Toplum arasında bu alışverişlerin vazgeçilmez efsanesi “ortopedik ayakkabı” dır. Ortopedik ayakkabı demek kişinin ayağına özel olarak yapılmış ayakkabıdır. Kişinin ayağındaki çeşitli hastalık ve deformesine göre ayakkabı imal edilip kişiye sunulur. Ama toplumumuzda ortopedik ayakkabı kavramı o kadar benimsenmiştir ki doğar doğmaz çocuklara ortopedik ayakkabılar giydirilmek istenir. Hatta ortopedik ayakkabı önermeyen uzman ayıplanır.

Çocukların 5 yaşına kadar ayak kıvrımları gelişmez. Çocuklar ebeveynleri tarafından bu süreçte düz tabanmış gibi algılanabilir. Ama ayak kıvrımımız 6-7 yaşlarına kadar belirgin olmayabilir. Biz yürümeye başladıkça ayak tabanındaki kaslarımız daha çok çalışır ve kıvrım oluşur. Aslında çocukların ihtiyacı olan bir ortopedik ayakkabı değildir. Ortopedik ayakkabılar yerine çocuğun ayağıyla uyumlu olan anatomik ve fizyolojik ayakkabılar seçilmelidir. Bu tür ayakkabılarda renginden modelinden çok rahatlık önemlidir. Bu ayakkabılar omuriliğin düzgün bir biçimde duruşunun desteklenmesinde yardımcı olur. Ayaklar vücudu rahat bir şekilde taşır.

En İyi Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • Ayakkabının tabanı şoku emebilen özellikte olmalı, sert bir deriden yapılmış olmamalı
  • Ayakkabının tabanı ayakta bulunan kavisle beraber olmalı
  • Islak çamaşıra uyguladığımız sıkma işlemini ayakkabı üstünden de denemeliyiz. Yani bir elimizle topuğundan diğer elimizle ayakkabının burun kısmından ters yöne çevirmeliyiz. Çevirirken ayakkabının orta kısmı çok yumuşak şekilde dönmemeli
  • Ayakkabının topuk kısmından tuttuğumuzda topuk parçalanıp bölünmemeli. Topuk kısmının yapısı sert olmalı.
  • Burun kısmından ayakkabıyı bükmeye çalışalım. Ayakkabının hepsi bükülüyorsa o ayakkabıyı almayalım. Bükülme kısmı ayakkabının burun kısmında olmalı.
  • Ayakkabının burnu dar olmamalı ayak tırnaklarına baskı uygulamamalı
  • Topuklu ayakkabılar ayak sağlığı açısından iyi olmayıp mümkün olduğunca kullanılmamalı.
  • Zamanla giydikçe açılır deyip sıkan ayakkabıyı alıp eve gelinmemeli.
  • Akşama doğru ayaklar günün yorgunluğuyla şişebilir. O yüzden akşam ayakkabı almak kişilerin biraz yanılmasına sebep olur.
  • Ayakkabının tabanı çok fazla kaygan olmamalı aksi halde istenmeyen kazalara yol açabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir