fbpx

Parmak Arası Nasır

Parmak Arası Nasır Nedir?

Parmak arası nasır, hayatımızın en fazla cilt rahatsızlıklarından biri olarak bilinmektedir. Umumi olarak el ve ayak bölgelerinde sıklıkla görülen nasır sorunu, iltihaplı yaralar olarak da bilinirler.

Parmak Arası Nasır Kimlerde Görülür?

Bayan ve baylar da eşit ölçüde rastlama riski olan parmak arası nasırlar, tedavi etapları oldukça uzun müddetler sonrasında iyileşen ve tamamen sona ermeyen sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayak parmaklarının eşitsiz basınç altında kalması ile öne çıkan nasırlar, bayanlarda sivri burun ve yüksek ayakkabı giyimine bağlı olarak öne çıkabilir iken baylar da ise uzun müddet ayakta durmaktan kaynaklanabilir. Umumi olarak uzun ve eşitsiz ayak parmaklarına sahip fertlerde daha sık olarak görülen parmak arası nasır, fertlerin ayakta durmasını bir hayli zorlaştırmaktadır.

Parmak Arası Nasır Belirtileri Nelerdir?

parmak arasi nasir 300x200 - Parmak Arası Nasır

Parmak Arası Nasır Nedir?

Parmak arası nasır belirtileri son derece basittir. İnsanlar doktora gitmeden önce ayak parmakları arasında bir sertlik olduğunu sezip, bu sertliğin nasır olduğunu anlayabilmektedir. Fakat, nasırın daha çok ilerlememesi için geç kalmadan doktora başvurulması gerekir. Uzun müddet ayakta durmak, yanlış ayakkabı tercihi, yanlış ayakkabı numarası giymek ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmak özellikle bayanlarda sivri burun ve yüksek topuklu ayakkabı modasının artışı ile ayak yapısında bozulmalar ve bu durumun parmaklar arasındaki basıncın artışına neden olmaktadır. Basıncın artması sebebiyle nasır oluşumu görülmektedir.

Ayakta uzun müddet durarak parmakların birbirine sürtmesi sonucunda da nasır belirtileri ortaya çıkar. Özellikle ayak yapıları biçimsiz veya ayak numaraları büyük olan insanlarda parmak arası nasır yürüyüş şeklini ve ayakları büyük derecede deforme olmasına sebep olabilmektedir. Parmak arası nasırın insanların ayakta kalmasına ve zorluk çekmesine sebep olduğu gibi, kötü koku yayılmasına neden olmaktadır. Görüntü olarak da rahatsız edici bir durum yaratmaktadır. Tamamen geçmeyen nasır rahatsızlıklarında, ilerleme kaydetmemesi için nasır oluşumu görüldüğün andan itibaren pamuk gibi yumuşak dokularla nasırın oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Parmak Arası Tedavi Yöntemleri?

Parmak arası nasır tedavisinde birçok doktor alternatif tıp tedavisi yöntemlerini kullanmayı tercih etmektedir. Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar, ayağın daima serin ve nemsiz tutulması gerekmektedir. Parmak araları nemli kalır ise nasır mikrobunun yayılmasına öncü olabileceği gibi uzun süre hastalığın iyileşmemesine sebep olur.  Nasırlı bölgenin nemlendirici ve nizami olarak masaj ile yumuşatılmasında fayda görülmektedir. Nasırın engelleyici pedlerden veya destekleyici ürünlerden faydalanmak , yürürken rahatsızlık çekmemek için yardımcı olmakla birlikte nasırın derinleşmemesine de yardımcı olmaktadır. Parmak arası nasır giderici kremleri ve ilaç tedavisini düzenli kullanan insanların rahatlamasına fayda etmiştir. Parmak arası nasırın tedavisi birçok doktorun alternatif tıpı seçmesi üzerine cerrahi operasyonlara başvurmadığı görülmektedir. Bitkisel tedavilere başvurmaktadır. Bitkisel tedavi sayesinde parmak nasırlarında rahatlama görülmektedir. Alternatif tıp sayesinde ameliyat süreci ortadan kalkmıştır.