fbpx

Peroneal Tendon Problemleri

Peroneal Tendon

Tendonlar kasları kemiklere bağlayan güçlü doku vardır. Peroneal tendonlarının iltihaplanması sonucunda peroneal tendinit rahatsızlığı ortaya çıkar ve bununla birlikte ağrılar meydana gelir.

Peroneal tendon her iki bacağımızda da bulunmaktadır. Tendonların asıl görevi kasları kemiklere güçlü şekilde bağlamaktır.

Peroneal tendinit

Peroneal tendonlar  daima yük taşıyan ayak bileklerinin burkulmalarına karşı stabilize olmasını sağlamakla görevli olan bağlardır. Peroneal  tendonlar stabilize bir biçimde yürümemizi sağlar. Ayak bileklerinde sürekli tekrar eden hareketler sonucunda Peroneal tendinit  rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık özellikle koşucularda görülür. İnsanların ayaklarına çok fazla eklemleri sonucunda bu rahatsızlık meydana gelir. Ayrıca bahsettiğimiz rahatsızlık oldukça ağrılıdır.

Spor ya da egzersiz yaparken ani bir şekilde harekete geçmek bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Bununla birlikte yürüme, koşma ya da atlama gibi eylemlerde bulunan insanlar bu eylemlerde bulunurken yanlış teknikler uygulamaları sonucu yine bu rahatsızlık meydana gelebilir. Ayrıca kadınların yanlış ayakkabı tercihi bu rahatsızlığı ciddi anlamda tetikler. Bu nedenle bu rahatsızlık bayanlarda çok sık görülebilir. Erkeklerde de yanlış ayakkabı tercihi sonucunda görülebilir fakat kadınlar daha sıkı ve rahat olmayan ayakkabı tercihini bulundukları için daha çok onlarda görülür .

Peroneal tendon Belirtileri Nelerdir?

Peroneal Tendonlar 300x200 - Peroneal Tendon Problemleri

Peroneal Tendon Rahatsızlığı

Peroneal tendinit  ayak bileğinin yaralanması sonucu hemde ayak bileğinin burkulması sonucunda ortaya çıkacak bir rahatsızlıktır. Genellikle bu tarz durumlar skar dokusunun hasar görmesi sonucunda ortaya çıkar.Skar dokusu ise Peroneal tendonların hasar görmesi sonucu hasar alır. Aynı zamanda  tendonlar yaşın ilerlemesiyle beraber zayıflar ve yırtılmaya daha meyilli olur. Peroneal tendinit  akutta olabilir  kronik de olabilir. Eğer akutsa aniden meydana gelir. kronik ise kendinin zaman içerisinde yavaş yavaş belirtiler vererek gösterir. Bu rahatsızlığı yaşayan insanların sıklıkla ayak bileğin etrafında şiddetli bir ağrı olur. Eğer ki kişi bu ağrılara rağmen aktivitelerine ara vermezse bu ağrı çok daha kötüleşir ve zamanla şiddetlenir. Aktivitelerine ara vermeyen kişiler ara verdikleri takdirde ağrılarının azaldığına şahitlik edeceklerdir. Bu rahatsızlığı yaşayan insanlar ayaklarını içeri veya dışarı doğru çevirdiklerini de çok şiddetli bir ağrı hissedeceklerdir. Peroneal tendinit rahatsızlığı kronik ise bazen kişilerin ayak bilekleri arkasında şişme meydana gelir. Bu şişme yalnızca hastalık kronikse meydana gelir.

Peroneal tendon Belirtileri Nasıldır?

Çoğu insanlardan ayak bileklerini aşırı yüklenmesinden kaynaklı bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Eğer sizde de yukarıda bahsettiğimiz belirtiler varsa çok geçmeden doktora başvurmanız gerekmektedir. Şikayetiniz her ne ise tamamiyle doktorunuza anlatmanın ve bu bağlamda kontroller yapılması gerekir. Şikayetiniz üzerine doktor peroneal tendonlarda hasar olup olmadığını kesinleştirmek için size bazı fiziksel muayeneler uygulayacaktır. Fiziksel muayeneden sonra doktor sizden bir isteyecektir. Bu testlerden sonra doktor, tendonlarda herhangi bir kopma olup olmadığını tespit edecektir. Eğer sizde de bu rahatsızlık var ise her ne aktivite ile uğraşıyorsanız buna ara vermeniz gerekir. Bununla birlikte güzel bir istirahat etmeniz gerekir.

Peroneal tendinit rahatsızlığı ağrılı olduğu için kişi yürümekte zorlanabilir. Bu sebeple uzunca bir süre dinlenmeniz gerekir. Aksi takdirde hastalığınızı  daha da ilerletirsiniz. Peroneal tendon rahatsızlığın en güzel ilacı dinlemektir. Dinlenmenin yanında da doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçları alırsanız hastalıktan çok daha rahat kurtulabilirsiniz.