fbpx

Selim Muğrabi

Op. Dr. Selim Muğrabi / ORTOPEDİST- AYAK VE AYAK BİLEĞİ CERRAHI

op dr selim mugrabi home - Selim Muğrabi1970 yılında İskenderun’da doğdu. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ortopedi ve travmatoloji ihtisasını tamamladı.

Baş parmak çıkıntısı ;

2002-2003 yıllarında halluks valgus, edinsel düz tabanlık ve topuk problemleri için New York Hospital for Special Surgery Ayak ve Ayak Bileği Servisi’nde Deland yöntemi olarak anılan baş parmak çıkıntısı tedavisi ekolünü yaratan Dr. Jonathan Deland ile çalıştı.

Diyabetik ayak;

Ardından Seattle Washington Üniversitesi Hastanesi’nde “diabetik ayak” ve Providence’da “halluks valgus”, “edinsel topuk problemlerinde ileri ayak cerrahisi” konusunda uzmanlaştı. Buradaki çalışmalarını Dr. Jeffrey Johson’la birlikte yürüttü.

2004-2007 yıllarında Türkiye’de ilk ve tek uzman olarak İstanbul Cerrahisi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’nde ayak ve ayak bileği problemleri üzerine çalıştı.

2007 yılında üç aylığına Tubingen Universitesi Hastanesi ayak bileği servisine davet edildi ve Prof. Dr. Nikolaus Wülker ile çalıştı.

2007-2010 yılları arasında İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Tedavi Merkezi’nde görev yaptı.

2010 yılı Haziran ayından beri kurduğu Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’nde Türkiye’de ayak ve ayak bileği konusunda uzman olan tek kişi olarak çalışmaya devam ediyor. Op. Dr. Selim Muğrabi’nin halluks valgus, topuk ağrısı, edinsel düztabanlık, çocuklarda basma kusurları öncelikli ilgi alanları arasında yer alıyor.

Dünyadaki son gelişmeleri takip etmek ve bunları ülkemize kazandırmak için düzenli olarak Alman, İsrail ve Amerikan Üniversiteleriyle araştırma ve geliştirme konusunda da işbirliği yapmaktadır.  Diğer yandan Dr. Muğrabi’nin yurtdışında konunun bir numaralı isimleriyle birlikte çalışmaktadır.

Ayak bileği spor yaralanmaları;

En son 2011 yılı Temmuz ayında The Steadman Clinic’te ayak bileği spor yaralanmaları konusunda uzman olan ve NBA spor takımlarının kontrollerini yapan Dr.Thomas Clanton ve Baylor Üniversitesi Hastanesi ayak ve ayak bileği cerrahi servisinde diyabetik ayak tedavi prensiplerini ilk geliştiren ve uygulayan Dr. James W. Brdodsky ile çalıştı.

Ayak bileği protezi;

Ağustos 2011’de Illinois Bone and Joint Institute, LCC ayak bileği protezi konusunda ABD ayak ve ayak bileği merkezi başkanı ve ilk kez ayak protezi uygulayan Dr. Steven Haddad ile işbirliği yaptı.

Dünyada aldığı bu eğitimler sayesinde Dr. Muğrabi ayak cerrahisi konusunda dünyadaki az sayıdaki doktorun arasında yer alıyor. Amerika’da bu eğitimi tamamlamış sadece 30 yabancı doktordan biri olan Selim Muğrabi. Amerika’da aldığı eğitimi, kendi vatandaşlarının hizmeti için kullanıyor.

Bu konuda Türkiye’de farkındalık yaratmak için Türkiye Ayak Bileği Derneği’nin kurucularından biri olan Muğrabi, dünyanın ayak sağlığı konusunda çok önem verdiği ‘kişiye özel tabanlık,’ anlayışını Türkiye’ye yerleştiren isim. Selim Muğrabi, kurucusu olduğu Fulya Ayak Sağlığı Merkezi’inde aktif olarak çalışıyor.

Ayak sağlığın ve özel tabanlıklarla destekleyip periodik takip ettiği spor takımı ve klüpleri şöyledir;

 • A Milli Basketbol Takımı
 • Galatasaray Basketbol Takımı
 • EczacıbaşıVoleybol Takımı
 • Fenerbahce Basketbol Takımı
 • Banvit Spor Klubü
 • Beykoz SporKlubü

Dernek üyelikleri :

 • Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Derneği(TOTBİD)
 • Türkiye Ayak ve Ayak Bileği Derneği Kurucu Üyesi.
 • American Ayak ve Ayak Bileği Derneği Üyesi, (2010 Eğitim Komisyonu Üyeliği, 2011 Fellowship
 • Komisyon Üyeliği, 2012 Uluslararası Ayak-Ayak bileği Dergi Editör Komisyon Üyeliği)
 • Avrupa Ayak ve Ayak bileği Derneği üyeliği (EFAS)
 • Inbone Total Ayak Bileği Protezi Araştırma grubu üyeliği