fbpx

Serebral Palsi

Serebral Palsi (Cerebral Palsi)

Serebral Palsi 300x200 - Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi doğum esnasında çocuğun anne karnından ayrılışı sırasında meydana gelen, çeşitli problemlere bağlı olarak beyne giden oksijen miktarında azalma sonrasında oluşan bir tablodur.

Bu tabloda oksijensiz kalınan sürede beynin hangi bölümünü etkilendiyse çeşitli sebeplere bağlı olarak çocuklarda farklı tablolar gelişir. Bu tabloların ortak özelliği hastalığın etkilemiş olduğu adale gruplarında spastisite gelişmiş olmasıdır.

Spastisite gelişmiş adale kısalır, çocuğun bölgesel olarak çeşitli deformiteleri oluşur. Hastalığın çok ciddi şekillerinde spastisiteye bağlı kalça çıkığı, ellerde ve ayaklarda çeşitli eklemlerde katılık, eklemin belli bir pozisyonda kalması ve hareket yeteneğinin azalması (kontraktür) gibi sorunlar oluşur.

 

Serebral Palsi Ne Gibi Problemler Oluşturur ?

Hastalığın hafif şekillerinde tutulum, yalnızca alt ekstremitede (kalça, diz, ayak bileği) yada üst ekstremite (omuz, dirsek, el bileği) olur. Hastalığın seviyesine göre çocuklarda yürüme güçlüğü, oturma güçlüğü, kendi bakımını gerçekleştirme zorluğu gibi problemler oluşur.

Serebral palsi multidisipliner (birçok dalı ilgilendiren ) bir hastalıktır. Hastalığın takibinde çocuk nörologu, fizik tedavi uzmanı, fizyoterapi ekibi ve ortopedi ve travmatoloji uzmanları beraber çalışırlar. Hastalıkta oluşmuş olan spastisite ve kontraktürler için uzun süreli fizik tedavi ve rehabilitasyon programları uygulanır. Aynı dönemde tutulmuş olan adalelere botoks uygulaması yapılarak adalelerin gevşemesi sağlanmaya çalışılır.

Ortopedi branşı bu hastalarda tedavilere dirençli hastalarda adalelerin cerrahi olarak gevşetilmesi ve uzatılması işlemlerini gerçekleştirir.

Serebral palsi ameliyatı sonrası dönemlerde hastaların fizik tedavi ve özel cihaz (ortez) kullanımı ihtiyacı olacaktır.

İletişim formumuzu doldurarak serebral palsi ile alakalı sorularınızı doktorumuza sorabilirsiniz.