fbpx

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Topuk Dikeni Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bir egzersizde; bir dizinizi bir duvara karşı düz tutup topuğunuz yere basarken, diğer dizinizi bükerek, duvara yaslayın. Sizin topuk bandınız (aşil tendonunuz) ve ayak kavsiniz yaslanırken gerilecektir. On saniye bu pozisyonda kalın ve sonra gevşeyin ve ayakta düz durun. Her ağrıyan topuğunuz için yirmi kere tekrarlayın.

İkinci egzersizde ayaklarınızı ayırarak, bir ayağınızı diğerinden önde tutarak, öne doğru karşı tarafın üzerine eğilin. Dizlerinizi kırın ve topuklarınızı mümkün olduğu kadar yerde tutarak aşağıya doğru çömelin.Topuk bağınız ve ayak kavsiniz bu gerilmede topuklarınız yukarı çıkacak gibi gerilecektir.On dakika böyle kalın, gevşeyin ve doğrulun. Bu hareketi yirmi kez tekrarlayın.

Başparmak Kemik Çıkıntısı Nasıl Meydana Gelir?

20-40 yaş arası kadınlarda en sık görülen ayak problemlerinin başparmak çıkıntısı olduğunu söyleyen Op.Dr.Selim Muğrabi “Bu ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple erken teşhis ve tedavi önemlidir.” Dedi. 1.5-2 saat süren baş parmak çıkıntısı ameliyatlarının çok zahmetli olduğunu, ameliyat sonrası hastanın 3 ila 6 hafta kadar yatağa bağlı kaldığını anlatan Op.Dr.Selim Muğrabi şu uyarılarda bulundu”bu hastalığın sebebi genellikle ucu sivri ayakkabı giymek ve genetik yatkınlıktır. Sürekli sivri uçlu ve topuklu ayakkabı giyen bayan hastalarda 1.5-2 yıl sonra baş parmak çıkıntısı ortaya çıkıyor. Çıkıntı ilerlediğinde kişi inanılmaz ağrılar duyuyor ve ayakkabı dahi giyemeyecek hale geliyor.

Açık Ayakkabıdan Kapalı Ayakkabıya Geçişte Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Uygun ayakkabı, kişinin hem ayağının rahat bir ortamda yürümesini hem de ayak yaralanmalarına karşı kişinin korunmasını sağlar. Ayağın rahat bir ayakkabıda olması, dengeli hareket edebilme yeteneğini arttıran en önemli faktördür. Bu sebeple yazın ağırlıklı olarak açık ayakkabı kullanımından dolayı, kışın kapalı ayakkabı kullanımına geçmek bazı ayaklarda sorunlar yaratabilir.Örneğin ayakta başparmak çıkıntısı, çekiç parmak ,nasır gibi bir takım problemler var ise yazın açık ayakkabı kullanımında ayaklar rahat edecektir. Kapalı ayakkabıya geçiş ile birlikte bu şikayetler tekrar baş gösterecektir. Bunu engellemek için önü geniş ve yuvarlak ayakkabıların kullanımı tercih edilmelidir. Yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkarak doğal olmayan bir pozisyonda tuttuğu için ayakta deformasyonlara sebep olacaktır. Açık ayakkabı kullanımının ardından ayaklarda oluşan genleşme kapalı ayakkabıya geçiş esnasında yarım numara büyük ayakkabı almayı gerektirebilir. Açık ayakkabı giyiminden kapalı ayakkabıya geçiş esnasında ayaklarda şişme ve dolaşım sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu sebeple yumuşak ve esnek ayakkabı giyimi tercih edilmelidir.

Aşil Tendinit Atağını Neler Tetikleyebilir?

 • Koşma hızınızda veya kat ettiğiniz uzaklıkta ani artış,
 • Rutin çalışmanıza, tepe koşularının veya merdiven çıkmanın eklenmesi,
 • Dinlenmeyi takiben çok hızlı harekete geçme,
 • Bir sürat yarışının finalinde olduğu gibi, ayağa ekstra bir efor yükleyerek, baldır adalesinin ani veya sert kasılmasına neden olan travma,
 • Baldır adalesinde doğal esnekliğin (fleksibilitenin) olmayışından dolayı, kasın, gereğinden fazla kullanılması sonucunda, oluşan tablolar.

Ayak Bileği Kırıkların da Tedavi Sürecin de Neler Yapılır?

Alçılama yöntemi ile takip edilen kırıklarda kırığın tipine göre 2-6 haftalık üstüne yük vermeme dönemi olabilir. Ameliyatlı kırıklarda ise bu süre yaklaşık 4 haftadır. Alçının çıkarılması ile beraber ayak bileği hareketinin başlanması ve düzenlenmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon programına başlanması uygun olacaktır. Ameliyatsız tedavi edilmiş hastalarda ayağın tam olarak normal fonksiyonlarına dönmesi yaklaşık 3 aylık bir zamanı alırken ameliyat edilmiş hastalarda bu süre 6 aya kadar uzayabilir.

Ayak Kokusunu Nasıl Önleyebiliriz?

 • Ayak kokması genel olarak birkaç koruyucu önlemle kontrol altına alınabilir.
 • Bakteri seviyesini minimumda tutmak için, her gün ayaklarınızı ılık suda, orta sertlikteki bir sabun kullanarak yıkayın ve iyice kurulayın.
 • Günün sonunda çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı değiştirin. Ayaklarınızı sık sık ilaç içermeyen bir pudra veya ayak kremi ile koruyun. Antibakteriyel bir merhem uygulaması da yardımcı olabilir.
 • Ayak parmaklarınızın arasını ve ayak tabanınızın üzerini, mantar enfeksiyonları için kontrol edin.
 • Eğer kırmızılık veya kuru, soyulmuş deri görürseniz doktorunuza başvurun
 • Kalın çoraplar giyin, yumuşak çoraplar ayaktan rutubeti çekmeye yardım ederler. Pamuklu veya diğer emici malzemelerden yapılmış çoraplar en iyisidir.
 • Naylon çoraplar ve Plastik ayakkabılar giymekten kaçının. Bunların yerine, deriden, gözenekli veya ayaklarınıza nefes aldıran diğer malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin. 4- Aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla giymeyin. Eğer sık sık spor ayakkabılar giyiyorsanız bunları değiştirin, böylece ayakkabılar kurumaya zaman bulurlar. Ayakkabılarınızı iki giyim arasında 24 saat süre ile havalandırın; eğer koku kaybolmazsa ayakkabıları değiştirin .
 • Çoraplarınızı daima kapalı ayakkabılarla giyin.

Tırnak Batmasının Tekrar Oluşmasını Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Tırnaklar kesinlikle düz kesilmelidir.tırnağın köielerini düzeltmek amacıyla kesim esnasında şekil verilmeye çalışılmamalıdır. Giydiğiniz ayakkabıların başparmağınızı sıkıştırmayan yada çarpmaya yol açmayan önü geniş ayakkabılar olmasına özen gösterin. Tırnakta matlaşma –kırılganlıkta artış-şekil bozukluğu geliştiğinde mantar gelişme ihtimali üzerine dermatoloğunuza başvurun. ayak ta bir basma kusurunuz yada başparmakta şekilsel deformite varsa tabanlık kullanarak başparmağınızın tırnak yatağında problem gelişme ihtimalini azaltabilirsiniz.

Diyabetik Ayaklarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Her gün ayaklarınızı sabunla ve ılık suyla yıkayın. İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Ayakta his kaybı olduğu için herhangi bir yanık tehlikesi yaratmamak adına önemli bir detaydır.
 • Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Her iki ayağınızı yumuşak bir havluyla, hafifçe vurarak kurulayın ve parmak aralarınıza dikkat edin.
 • Ayak derinizi yumuşak ve nemli tutmak için kaliteli bir losyon kullanın fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin.
 • Ayak parmağı tırnağınızı bir yandan öbür yana doğru kesin. Köşeleri kesmekten kaçının Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. Eğer bir tırnak batması bulursanız, doktorunuza başvurun.
 • Antiseptik solüsyonlardan ve eczane ilaçlarından, ısıtan petlerden veya ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının. Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine veya ateşin karşısına koymayın. (herhangi bir yanık tehlikesi olmaması için)
 • Ayaklarınızı daima ılık tutun. Yatakta gevşek çoraplar giyin. Ayaklarınızı yağmurda veya karda tutmayın. Kışın ılık tutan çoraplar ve ayakkabılar giyin.
 • Sigara içmeyin veya bacak bacak üzerine atarak oturmayın. Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar.
 • Asla yalınayak yürümeyin veya sandalet ve bantlı ayakkabılar giymeyin. Dikişsiz ve önü geniş ayakkabı ve terlikleri tercih edin.
 • Diyabetik ayaklarda ayağın belli bir noktasının fazlaca yük alması demek o bölgede muhtemel bir nasır oluşumu ya da yara probleminin oluşması demek olabilir. Bunun için ayağın basınç noktalarının tespit edilmesi ve yük dengeleyici bir tabanlığın yapılması uygun olacaktır. Böylece ortaya çıkacak muhtemel basınç problemleri de ortadan kalkmış olur.

Düz Tabanlık ve İçe Basma Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 • Ağrısız düz tabanlıkta tedavi ihtiyacı söz konusu değildir. Ağrılı olanlarda
 • Ayakkabı değiştirme (ayakkabı modifikasyonu),
 • Ayak kavsini destekleyen tabanlık veya ortez kullanımı
 • Ağrıyı hafifleten antiinflamatuar ilaçlar kullanımı,
 • Ağrıyı azaltmak için eklem içersine kortikosteroid enjekte etmek,
 • İstirahat ve buz,
 • Fizik tedavi seçenekleri vardır. Bazı vakalarda, problemi düzeltmek için cerrahi gerekebilir. Cerrahi yöntemler; ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir. Ortopedistiniz, ameliyatın tipi hakkında aşağıdaki durumları tartışacaktır.
 • Artrodez veya ayak ve ayak bileğindeki, bir veya daha fazla kemiğin, beraber kaynaştırılması (füzyon),
 • Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için, kesme ve yeniden biçimlendirme,
 • Eksizyon veya kemiğin veya kemik çıkıntısının çıkartılması
 • Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi,
 • Tendon transferi veya bir parça tendon kullanarak, bir başka tendonu uzatmak veya yerini değiştirmek.

Haglund Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastaların öncelikli olarak arkası rahat ayakkabı, topuk yükseltilmesi ve aşil tendonunu güçlendirmeye yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon programları uygulanabilir. Ancak mekanik bir problem olması nedeniyle genellikle tedavisi cerrahi olup, topukta meydana gelmiş olan deformitenin düzeltilmesi ve gerekirse aşil tendonu ile ilgili düzeltme işlemlerinin yapılması tedavinin ana prensibidir.

Kadınlarda Erkeklerden Daha Sık Ayak Probleminin Gelişmesinin Sebebi Nedir?

Bildiğiniz gibi tüm ayak problemlerinin kadınlarda daha sık görülür.Bunda en önemli faktör kadınların ayakkabı seçiminde özellikle ucu sivri ve topuklu ayakkabı tercih etmeleridir.Erkeklerin genellikle rahat ayakkabı tercihi etmesi onları bu problemlerden korumaktadır.

Yaz Aylarında Ayak Sağlığına Nasıl Dikkat Ederiz?

Yaz aylarında en sık karşılaştığımız problem ayakta mantar sorunlarıdır. Ayak mantarları derinin yüzeyel kronik mantar enfeksiyonları içinde en sık görülenidir. Özellikle nemli ortamlarda, hamam veya havuz gibi mekanlardan oldukça kolay bulaşır. Ayak mantarları genellikle parmak aralarını tutar. Parmak aralarında beyazlaşma ve deride kaşıntı ve soyulma görülür. Beraberinde getirdiği sorun tırnak mantarıdır. Deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Tırnağın genel görüntüsünü bozması nedeniyle kozmetik bir sorun da yaratır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra medikal tedavi planlanır. Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken şey çıplak ayakla ıslak zeminlere basmamak, duştan ve yüzmeden hemen sonra ayakları kuru tutmaktır. Başkalarına ait terlik vb şeyleri giymemek, havlusunu kullanmamaktır. Dikkat edilmesi gereken bir konuda ayakkabı tercihimizdir. Önü kapalı, ayaklara hava aldırmayacak, özellikle spor ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Böylece terleme, koku ve mantar gibi sorunlar en aza indirgenecektir. En çok rağbet gören sert tabanlı, düz ayakkabılar( özellikle sandalet, babet) düz taban vb gibi ayakta basma kusuru olan insanlar için çok fazla tercih edilmemelidir. Bunun yerine dolgu topuk veya yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri de ayaklarda meydana gelen şişmelerdir. Bunu önlemek için önü açık, rahat ayakkabılar seçin, düzenli olarak egzersiz yapın, bol bol yürüyüş ve yüzme sporu yapmanız faydalı olacaktır. Tüm bunlara rağmen devam eden sorunlarınız var ise lütfen bir hekime danışın.

Tırnak Batmasının Tedavisi Nedir?

Tırnak batmasında tedavide en önemli karar tırnak yatağında kalıcı bir hasar olup olmadığına karar vermektir.tırnak yatağı zarar görmüş kişilerde tedavi yapılan bir cerrahi müdahale ile yatağın düzeltilmesi şeklindedir.

Yatağın zarar görmediği durumlarda hastalarda yapılan ayak bakımı ile enfeksiyon ortadan kaldırılır.