fbpx

Sportif Performans Değerlendirmesi

sportif performans değerlendirmeleri 300x200 - Sportif Performans Değerlendirmesi

Sporcular için Sportif Performans Değerlendirmesi

Sportif Performans Değerlendirmesi

Spor bilindiği üzere yüksek güç, efor ve dayanıklılık gerektiren bir aktivitedir. Sporla uğraşan bir insanın beslenmesinden tutun uykusuna yada yaşam şartlarından tutun fiziki koşullarına kadar her türlü performans üzerinde ciddi bir etkisi mevcuttur. Sporcunun dayanıklılığı ve performası bir seviyeye geldikten sonra düzenli ölçümler sporcunun performansını daha da arttırdığı gibi sürekliliğini de sağlamaktadır. Sporcu bir insan için hangi branş, hangi aktivite olursa olsun ister kişisel ister takım halinde mücadeleye çıkılsın her zaman performansın en üst düzeyde olması gerekir. En azından başarılı olmak isteyen sporcu bu anlattıklarımızın bilincindedir. Sportif performans değerlendirmesi bahsettiğimiz bu dayanıklılığın, gücün ve performansın yeterliliğini ve eksikliklerini tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu test ve değerlendirmeler sadece sporcunun performansının seviyesini ölçmek için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda sporcunun sakatlık riski tespiti için de kullanılmaktadır. Sportif performans değerlendirmesi, son teknoloji aletlerle ve bilime dayalı şekilde sporcunun ölçümlerini gerçekleştirmektedir.

Sportif Performans Değerlendirmesi Neden Yapılmaktadır?

Sportif performans değerlendirmesi, sporcunun başarısında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu başarıya giden yolda sporcunun taşıdığı riskleri, antrenman çalışmaları ve teknik taktiklerinin tespiti oldukça önemlidir. Bu değerlendirme sporcunun dayanıklılığının yanında gücünün de ölçülmesini sağlamaktır. Yapılan ölçümler sonucunda sporcunun taşıdığı riskleri ve eksiklikleri göz önüne alınarak bir antrenman programı oluşturulur ve bu antrenman programı sporcuya sportif başarılar getirir.

Antenman programları oluşturulurken sporcunun taşıdığı riskler ve geçmişte yaşadığı sakatlıkların tespiti ile birlikte ileride sporcunun yaralanması yada sakatlanmasını önlemek adına büyük bir önem arz etmektedir.

Tabiki de her sporcunun fizik, kondisyon ve dayanıklılığının sürekli hale gelmesi ulaşılmak istenen bir hedeftir. Bu hedef doğrultusunda eğer ki sporcunun performansında dalgalanmalar mevcut ise bunun tespiti üzerinde çalışmalar başlatılır. Bununla birlikte dalgalanma yaşayan sporcu üzerinde özel olarak durulur ve yapılan tespitler doğrultusunda müdahaleler başlar.

Sportif performans değerlendirmesi aynı zamanda sporcunun yeteneklerini de tespit etmektedir. Bu yöntem genel olarak küçük yaşta ki sporcuların hangi branşta daha başarılı olunacağına dair bilgiler verir. Bu bilgiler doğrultusunda o küçük sporcu hangi branş uygunsa o branşa yönlendirilir.

Uygulanan Sportif Performans Değerlendirmesi Testleri Nelerdir?

Uygulanan performans testlerinde, sporcuların adına gerçekleşebilecek riskleri tespit etmek ve fiziki olarak dayanıklıklarını test etmek  amacıyla uygulanan bazı metodlar mevcuttur. Fakat temelde her uygulanan testin hedefi aynıdır. Uygulanan testin amacı; branşa olan yatkınlık, oynanan mevki ile uyumluluk, fiziki altyapı, kondisyon ve sakatlık risklerinin belirlenmesidir. Yapılan sportif performans değerlendirmesi testleri ve değerlendirmeler fizyolojik ve antropometrik olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir.

Fizyolojik ölçümler 5 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar; istirahat nabzı, istirahat kan basıncı, kan, EKG ile solunum fonksiyon ve istiharat testleridir. Yapılan bu ölçümlerde enzimler, hemoglobin miktarı, tam kan sayımı, hormon tablosu, elektrolitler vb. değerleri çıkartılır.

Antropometrik ölçümler de 5 ana başlık altında incelenmektedir. Postür, esneklik, vücut kompozisyonu, denge ve somatotip tayin antropometrik ölçümlerdir. Yapılan sportif performans değerlendirmesi ölçümlerde yağ yüzdesi, boy ,kilo, yağsız vücut ağırlığı ile birlikte, bazal metanolizma hızı, vücut su miktarı ve vücut kitle indeksi ile alakalı ölçümlerdir.