fbpx

Tırnak Batması

Tirnak batmasi 300x200 - Tırnak Batması

Temiz Tırnaklar, Mutlu Ayaklar

Tırnak Batması

Tırnak batması ayaklarda en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Tırnak batmasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Kimi tırnak batması vakaları tırnak yatağının bozuk olmasından kaynaklanır iken kimi tırnak batması vakaları da bu tarz tırnak batmalarına zemin hazırlayacak herhangi bir sorunla karşılaşmazken yaşanmaktadır. Tırnak haftada 1 mm’lik bir uzama gerçekleştirirken tırnak yatağı ile uyumlu şekilde bu uzama işlemini gerçekleştirmektedir. Tırnağın uzamasını sağlayan tırnak yatağı herhangi bir bozulmaya uğrarsa tırnağın tırnak yatağı içindeki uyumu da bozulur. Olması gereken şekilde uzamayan tırnak, tırnak yuvasının bozulmasına da sebep olur. Tırnak yuvasında herhangi bir hasar meydana gelirse bu durum enfeksiyon gibi risklerin gerçekleşmesine sebep olabilmektedir. Uzun lafın kısası tırnak batması hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkması halinde hemen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tırnak batması gibi görünen fakat aslında tırnak batması olmayan bir sorun daha vardır. Tırnak yatağında herhangi bir sorun olmamasına rağmen tırnağın, tırnak yuvasına baskı yapması neticesinde enfeksiyon oluşumları kendini gösterebilmektedir. İşte bu rahatsızlık genelde tırnak batması ile karıştırılmaktadır. Tırnak batması rahatsızlığında adı gibi tırnağın bir kısmı içine göçmüş şeklinde görülmektedir. Bu tarz durumlarda dışarıdan bakıldığında tırnağın bir kısmı görülmemektedir. Enfeksiyonlu tabakaya rağmen tırnağın tamamının görüldüğü durumlarda mevcuttur. Tırnak yatağında sorun var ise tırnak batmasının görülme olasılığı bir hayli yükselmektedir.

Tırnak Batmasının Nedenleri

  • Ayak yapısı ile uyumu olmayan, sivri ve ucu dar ayakkabıların tercih edilmesi
  • Başparmak çıkıntısı problemleri gibi ayak parmak sorunlarının görülmesi
  • Ayaklarda görülen mantar enfeksiyonu
tirnak batmasi nasil gecer tirnak batmasina dogal cozum 1507288788 8239 - Tırnak Batması

Tırnak batması , Tırnak batması tanısı , Tırnak batması tedavisi , Tırnak batması sebepleri

Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batması tedavisi yapılmadan önce tabiki teşhis konulması gerekmektedir. Ayak parmağında yaşanılan rahatsızlığın tırnak batması olup olmadığını anlamak için uzman bir doktorda muayene olmanız gerekmektedir. Parmakta herhangi bir tırnak batması durumu yada başka bir rahatsızlığın olup olmadığını tabiki de başvurduğunuz doktor anlayacaktır. Tırnak batmasına neden olan etkenler de teşhis aşamasında tespit edilmelidir. Parmaklarda görülen şekil bozuklukları, mantar vb. nedenler tırnak batmasının sebepleri olabilmektedir. Bu yüzden tırnak batmasını tedavi etmeden önce bu tip bir rahatsızlığı tedavi etmek gerekir. Örnek olarak tırnak batmasının sebebi ayakta çıkan mantar ise önce bu mantar bertaraf edilmelidir. Mantar rahatsızlığı bertaraf edildikten sonra tırnak batması rahatsızlığı için tedaviye geçilmelidir. Tırnak batması vakasında sorun tırnak yatağından kaynaklanmıyor ise tırnak batması rahatsızlığı daha kolay tedavi edilmektedir. Fakat eğer sorun tırnak yatağında ise bu tedavi çok daha uzun sürmektedir. Tırnak yatağında sorun varsa öncelikli olarak bu yataktaki enfeksiyon giderilmelidir. Enfeksiyon giderildikten sonra tırnak yatağı eski haline ve görüntüsüne kavuşacaktır. Tırnak yatağı eski, sağlıklı halinde döndükten sonra tırnak, tırnak yatağı içerisinde sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Tırnak batması tedavisinde tırnak çekilmesi yöntemi de bulunmaktadır. Fakat tüm tırnak batması vakalarında tırnak çekme yöntemi uygulanmamaktadır.

Tırnak batması rahatsızlığında kişi acı çekebilmektedir. Ayakkabı tırnağa baskı yaparak kişiye oldukça fazla acı verebilir. Bununla birlikte kişi bu kapalı ayakkabı giymekten oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Tırnak batması rahatsızlığı enfekisyonlu ise bu vaka çok daha ciddi bir rahatsızlık olabilmektedir. Bu hastanın tırnak yatağı bozulmuş ve tırnak batması rahatsızlığı oldukça fazla acı çektirmektedir. Bu tip vakalarda hiç gecikmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Konu ile alakalı videolar

Tırnak Batması Nedir?

 

Tırnak Batması Neden Olur?

 

Tedavisinde tırnak mutlaka çekilir mi?

 

Kesin tedavisi var mı?

 

Tırnak Batması için cerrahi tedavi nasıl uygulanır?

 

Tırnak Batması ile tırnak mantarı arasında nasıl bir ilişki var?

 

Tırnak Batması tedavisinden sonra hasta nelere dikkat etmeli?