fbpx

Tırnak Batması

tirnak batmasi blog yazisi - Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak batması en sık karşılaşılan ayak sorunlarından bir tanesidir. Cildin tırnak üzerine doğru büyümesi ya da tırnağın keskin kısmının, tırnağın yan kısımlarındaki veya sonundaki deriye gömülmesi şeklinde görülür. Ergenlik çağındaki bireyler ya da genç erişkinlerde görülme olasılığı daha fazladır.

Tırnak uzama sürecinde tırnak yatağıyla uyumlu şekilde hareket etmektedir. Bu uyum bozulduğunda enfeksiyon riski ortaya çıkar. Tırnak batması, bu uyumun bozulmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Düzgün şekilde uzamayan tırnak, tırnak yatağında hasara sebep olur. Bu durum şişlik, kızarıklık, enfeksiyon, ağrı ve diğer çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Zaman zaman tırnak yatağında bir sorun olmamasına rağmen tırnak batmasının görülmesi söz konusu olabilir. Tırnakta oluşan problem sebebiyle ayakkabı giymek güçleşebilir, tırnak çevresinde akıntı ve koku ortaya çıkabilir. Tırnak batması, daha çok başparmaklarda görülen bir problemdir. Ancak, hastalığın diğer parmaklarda görülmesi de söz konusu olabilir.

Tırnak batması ; tırnağın darbe alması, ayak tabanına uygun olmayan, konforsuz, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların çok sık kullanılması, dar çoraplar tercih edilmesi, aşırı kilo, genetik yatkınlık, hatalı tırnak kesimi, yüksek tempolu koşu ve ağır egzersizler, ayağın sürekli ve aşırı terlemesi, tırnak mantarı, başparmak çıkıntısı gibi pek çok sebeple ortaya çıkabilir.

tirnak batmasi nasil gecer tirnak batmasina dogal cozum 1507288788 8239 - Tırnak Batması

Tırnak batması , Tırnak batması tanısı , Tırnak batması tedavisi , Tırnak batması sebepleri

Tırnak batmasının teşhis edilmesi için bir uzmana başvurmak doğru adım olacaktır. Çünkü tırnak mantarı, tırnakta kalınlaşma gibi tırnak batmasıyla benzerlik gösteren çeşitli problemlerin varlığı bilinmektedir. Rahatsızlığınızla ilgili en doğru teşhisi koyacak kişi uzman bir hekimdir ve nasıl bir tedavi uygulanacağına da yine uzman bir hekim karar vermelidir. Tırnak batmasına neden olan sorun, konforsuz ayakkabılar, dar çoraplar ya da buna benzer faktörler ise; bunların günlük hayatta, sürekli kullanımına son verilmesi gerekir. Eğer sorun bir başka enfeksiyonsa; önce bu enfeksiyonun tedavi edilmesi yoluna gidilir. Tırnak yatağının bozulması söz konusu ise öncelikle tırnak yatağında oluşan enfeksiyon tedavi edilmelidir. Tırnak yatağı tedavi edildikten ve eski yapısına döndükten sonra tırnağın sağlıklı bir şekilde uzaması mümkün olacaktır. İlerleyen bazı vakalarda tırnağın çekilmesi gibi müdahaleler uygulanabilir. Tırnak batması sorununun önlenmesi ya da tedaviden sonra yeniden ortaya çıkmaması için dikkatli olunması gerekir. Ayakkabı ve çorap seçimi dikkatle yapılmalı, ayak bakımına özen gösterilmeli, ağır sporlar yaparken ayak sağlığı korunmalı, darbe ve travmalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Tırnak batması acı ve ağrılara sebep olabilen, kimi durumlarda enfeksiyonların ortaya çıkmasına yol açan, dikkate alınması gereken bir problemdir. Zaman kaybetmeden teşhis ve tedavisi yapılmalıdır. Böylelikle tırnağın eski yapısına ve sağlığına kavuşması çok daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir