fbpx

Tırnak Batmasının Nedeni Bu Olabilir!

tirnak batmasi nedeni bu olabilir ayak cerrahisi - Tırnak Batmasının Nedeni Bu Olabilir!

İnsanoğlunun başına yaşamı boyunca farklı sağlık sorunları gelebilir.

Tırnak batması tırnağın keskin olan kısmının deriye yan tarafında ya da üst tarafından batmasıyla meydana gelir. Oldukça acı veren bir durum olmakla birlikte eğer tedavisi geciktirilirse iltihaplanmalar meydana gelerek, cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.

Tırnak Batması Nedenleri

Tırnak batıklarının en büyük nedenleri yanlış ayakkabı seçimiyle ayakkabı vurması ve tırnakların yanlış kesilmesidir. En çok ayak tırnaklarından görülen sağlık sorunu el tırnaklarında ayağa göre daha az oranda görülür. Tırnak kesimlerinde ne sık yapılan hatalar, tırnağın uçlarının köşelerinin yani derilerin kesilmesidir. Tırnak yatağına çok yakın kesimler yapıldığında tırnak batması yaşanacaktır. Tırnak kesiminde tırnağın et kısmından yukarıda bir kesim dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Tırnak Batık Belirtileri

Tırnak batıkları belirtileri arasında ilk göze çarpan, tırnak etrafındaki kızarıklıktır.  Kızarıklık ağrı ile iyiden iyiye rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Zonklama ve üzerine gelen et parçası da yaşanan belirtiler arasındadır. Batan kısmın çıkartılması veya batıktan kurtarılması sorunu çözecektir.

Tırnak Batması Tedavi Yöntemleri

Tırnak batması tedavisi 2 yöntem kullanılarak uygulanır. Bunlar tırnak teli uygulaması ve tırnak yatak revizyonudur. Karşıdan bakıldığında görüntüsü kama gibi cildin içerisine girmesi, cildin tırnağı yok etmesi ile savaşması fakat başaramaması batıkların oluşmasına neden olmaktadır. Yüzeysel batıklarda tırnak yatak revizyonuna gerek kalmadan tırnak teli kullanılarak tedavi edilir. Tırnak teli uygulamasında batan kısma ve karşısına iki tane kancası olan özel bir tel bağlanır. Tel uçlarında bulunan silikon halkalarla gerginlik sağladıktan sonra üzerine küçük bir yapışkan konularak bölgede 1 ya da bit buçuk ay bırakılır. Arada bir kontrol edilen tırnak, tırnak teli tedavisi sonrasında yeni gelen tırnağın batık kısmını ayrıştırarak gerginlikle açmakta bu sayede de batıktan kurtulur. Bazı batıklarda tırnak teli tedavisi çözüm olmayabilir. Tırnak yatak revizyonu gerekecek tırnak batması vakalarında batan kısmı ve tırnak yatağı revize edilerek tırnak çıkarılarak et fazlalığı alınır. Bu işlemi yaparken lokal anestezi ile parmak uyuşturulur. Çok kısa süren işlemde bir gün üzerine basmamanız gerekecektir.  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir