fbpx

Tırnak Mantarı

Tirnak Mantari 300x200 - Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı tedavisi

Tırnaklarda oluşan mikrobik ve bulaşıcı hastalıklara tırnak mantarı adı verilmektedir. Günümüzde pek çok bireyde yaygın olarak görülen bir hastalık olan tırnak mantarı, tedavi sürecinde uğraştırma gerektiren, tedavi edilmediğinde ise tüm tırnaklara bulaşan oldukça önemli bir rahatsızlıktır.

Tıp dilinde Onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarı, tırnakta ve tırnak yatağında oluşan ve kalıcı hale gelen bir enfeksiyon olarak da nitelendirilebilmektedir. En yaygın tırnak hastalığı haline gelen tırnak mantarından kurtulmak ya da yakalanmamak adına, özel eşyaları kişiselleştirmekte ve başkalarının ayakkabılarını ya da terliklerini kullanmamakta fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde bulaşan mantar, bireyin uzun süre kendini rahatsız hissetmesine ve kaşıntılara sebep olabilmektedir.

 

Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur

Tırnak mantarının oluşmasına en büyük etkenlerden bir tanesi, darbe alınması ya da ayağın yüksek basınca mağruz kalması olarak nitelendirilebilmektedir.  Ayak parmaklarını sıkacak derecede ayakkabı kullanımı, ayağa sert bir cisim ile vurulması ya da darbe indirilmesi sonucunda oluşan basınç nedeniyle tırnak altında bir yağ kütlesi oluşmaya başlamaktadır. Oluşan bu yağ kütlesi ise  zaman içerisinde mantara dönüşmekte ve kalıcı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bunların yanında yine aynı şekilde tırnak mantarının oluşma sebepleri arasında tırnakların çok dipten kesilmesi ya da tırnağı keserken, tırnak etinin de zarar görmesi gösterilebilmektedir. Açılan tırnak kenarları dışarıdan bir mikrop aldığında, mikrop enfeksiyona dönüşerek mantara sebebiyet verilebilmektedir. Aynı şekilde yine yanlış manikür ve pedikür uygulamaları da mikropların tırnağa bulaşmasına sebebiyet verebilmektedir. Tedavi aşamasında medikal ayak bakımı oldukça önemli bir yer alır.

Tırnak Mantarı Diğer Bireylere Nasıl Bulaşır

Tırnak mantarının en yaygın bulaşma nedenlerinden bir tanesi ıslak ve nemli ortamlardır. Bu tür enfeksiyonlar bulaşıcı nitelikler taşıdıkları için genel olarak enfeksiyonun en yaygın artabileceği ortamlarda, nemli ve ıslak mekanlarda daha fazla bulaşmaktadırlar. Tırnak mantarı sorunu yaşayan bireylerin, özellikle umuma açık yerlerdeki bu tarz nemli mekanlarda bulunmaması gerekmektedir. Yine aynı şekilde tırnak mantarı, manikür ve pedikür aletleri ile de kolaylıkla bulaşabilmektedir. Tırnaklarına bakım yaptırmak isteyen bireylerin, toplu yerleri ve güzellik salonlarını kullanacaklarsa eğer kendi bakım aletleri ile birlikte gitmelerinde fayda görülmektedir. Bunların yanında ise toplu kullanım alanları olan yüzme havuzları, banyo ya da duşlar, soyunma ve giyinme odaları ve mikrobun hızlı yayılabilceği mekanlarda da tırnak mantarı bulaşma riski artmaktadır. Böyle bir durumdan korunmak adına kişisel bakıma özen göstermekte ve özellikle ayakları sürekli kuru tutmakta fayda vardır.

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarı tedavisi noktasında kullanılan birbirinden farklı bitkisel ve tıbbi olmak üzere yöntemler bulunmaktadır. öncelikli olarak bir doktordan yardım almak ve vereceği ilaçları düzenli kullanmak, mantarın gerilemesine yardımcı olacaktır. Daha sonrasında ise krem ve merhemleri düzenli olarak kullanmak, ayakları kuru tutmaya özen göstermek ve temiz tutmak, mantarın geçmesini kolaylaştıran etmenler arasında yer almaktadır. Bu nokta da bazı doktorlar, Pintapointe laser tekniğini kullanarak tırnak altındaki mantarın yok edilmesine dair daha profesyonel bir yöntem uygulamaktadırlar. Ancak bu yöntem her doktor tarafından uygulanmamakta ve tedaviyi tam olarak yerine getirmesi adına uzun süreçler gerektirmektedir. Genel olarak mantar tedavileri, el ya da ayak farketmeksizin en az 4 ay en fazla ise bir yıl kadar sürebilmektedir.

Tırnak Mantarı Videoları ,