fbpx

Topuk Ağrısı

topuk agrisi - Topuk Ağrısı

Topuk ağrısı sebepleri ve tedavisi

Topuk Ağrısı

Ayağın yere temas ettiği bölümde talus denilen bir ayak bileği kemiği vardır. Topuk kemiği işte bu talus kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Topuk kemiğinde oluşan ağrılar çocuklarda ve yetişkinlerde olmak üzere iki farklı şekilde incelenmektedir. Topuk ağrısının birçok nedeni olabilir. Genel olarak topuğa yapılan fazla baskı neticesinde topuk ağrısı baş göstermektedir. Toplumumuzda ise bu ağrı oldukça yaygındır ve basit tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak hastalık ilerlemiş ise basit tedavi yöntemleri ağrının giderilmesi konusunda yetersiz kalabilir.

Yetişkinlerde Topuk Ağrısı

Topuk ağrısı, topuğun etrafında gerçekleşen bir ağrı olmasından dolayı bu ismi almıştır. Kişide topuk ağrısı var ise öncelikle ağrıyan bölgeyi tam olarak tespit etmelidir.

Topuk ağrısı ayağın arkasında mı yada önünde mi tam olarak tespit edildikten sonra bu bağlamda tedavi yöntemleri uygulamaya koyulur. Tam bir tespit için önce bir röntgen çekilmeli daha sonra bu röntgen uzman bir doktora kontrol için götürülmelidir.

Eğer ki topuk ağrısı topuğun bulunduğu kısmın ortasında ise yüksek ihtimalle topuktaki yağ bezesinde azalma olmuştur. Topuktaki yağ bezesinin azalması genel olarak günde 3 ile 4 saat arasında yürüyenlerde, çok fazla ayakta duranlarda ve sert koşulara çıkanlarda görülmektedir.

Topuk kemiği aşırı baskıya uğrarsa topuk ağrısı meydana gelir. Sert zemine atlama, koşma, fazla yürüme ile bahsettiğimiz baskı topuklarda meydana gelir. Bu baskılarda otomati olarak topuk ağrısına neden olur. Aynı zamanda hissettiğiniz ağrı topuk dikenine işaret olabilir

Bununla birlikte konforsuz ayakkabı kullanmak ve ayağa tam olarak uymayan terlik giymek topuk ağrısını tetiklemektedir.

Çocuklarda Topuk Ağrısı

Çocuklarda görülen topuk ağrısına aynı zamanda Server (Sever) hastalığı da denmektedir. Çocukların gelişim çağlarında gelişmekte olan kemiklerin eklem bölgelerinde ağrılar yaşanır. Bu çağda kemikler çok hızlı gelişim göstermektedir. Bu rahatsızlığın diğer bir adı ise “Gelişme çağı ağrısı” olarak bilinmektedir.

Genel olarak fazla spor yapan ve aşırı kilolu olan çocuklarda Server (Sever) hastalığı görülür.

Bu ağrılara sebep olan çok çeşitli hastalıklar mevcuttur. Bun hastalıklardan en yaygın olanları topuk çıkıntısı ve topuk dikenidir.

Topuk Ağrısı Ek Tedavi Yöntemleri

Topuk ağrısı için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Şimdi o tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

 • Öncelikle beslenme düzeni için bir diyetisyene gidilmelidir. Aşırı kilolu insanların bu hastalık için zayıflaması şarttır. Sürekli olarak kilo kontrolü yapılmalıdır.
 • Sert sporlardan uzak durulmalı ve uzun süre ayakta durmamaya gayret gösterilmeli
 • Ayak tabanına uygun ortopedik ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Kişi yoğun bir tempoya girdiği zaman kaslar belirli aralıklara dinlendirilmelidir.
 • Buz tedavisi topuk ağrısına iyi gelebilir.
 • Kalsiyum ve magnezyum oranları dengelenmelidir.
 • Ayak tabanını ve topukları destekleyici tabanlar kullanılmalıdır
 • Yoga ve pilates gibi egzersizler bu hastalığın giderilmesi için yardımcı olabilir.
 • Tedavi için cerrahi yöntemlere başvurulabilir
 • Fizik tedavi yöntemleri, ağrı kesici ilaçlar ve antiemflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.
 • Parmak arasına silikon ve silikon tampon kullanılabilir. Bu tarz tıbbi malzemeleri medikallerde bulabilirsiniz.

Topuk Ağrısı ile alakalı videolar