fbpx

Topuk Ağrısı

topuk agrisi blog yazisi - Topuk Ağrısı

Topuk Ağrısı Topuk Dikeni Habercisi Olabilir !

Topuk ağrısı, her ne kadar kulağa önemsiz bir rahatsızlık gibi geliyor olsa da; günlük hayatınızı zorlaştırabilir ve hareketlerinizi kısıtlayabilir. Bunun yanı sıra; topuk ağrısı başka hastalıkların da habercisi olabilir. Topuk kemiği; tıptaki adıyla calcaneus ayağın arka, alt tabanını oluşturur. Ve bu bölgede meydana gelen ağrılar, topuk ağrısı olarak adlandırılır.

topuk agrisi - Topuk Ağrısı

Topuk ağrısı sebepleri ve tedavisi

Topuk ağrısı, birçok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı bir rahatsızlıktır. En sık karşılaşılan ayak hastalıklardan bir tanesidir. Her 100 kişiden 10’u hayatının bir bölümünde bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Hareketli bir yaşam tarzı olan orta yaş ve üstü kişilerde; hastalığın görülme oranı daha yüksektir.

Topuk kemiğini, diğer kemiklere bağlayan bağ doku plantar fasya olarak adlandırılır. Topuk ağrısı, çoğunlukla plantar fasya’nın zarar görmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu bağ doku, zarar gördüğünde; şişme, iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkar ve bu sorunlar topukta ağrı şeklinde kendini gösterir.

Topuk ağrısı, genelde bir topukta ortaya çıkar. Her iki topukta görüldüğü durumlar da vardır. Ağrı bazen tüm gün hissedilirken; bazen, merdiven çıkma, hızlı yürüme veya koşma gibi belirli hareketlerin ya da çeşitli egzersizlerin ardından da ortaya çıkabilir. Uzun süreli dinlenmenin ya da uykunun ardından ağrı hissedilmesi de söz konusu olabilir. Günlük hareket oranınıza göre; ağrı, gün içerisinde artış gösterebilir.

Topuk ağrısı, çocuklarda ve yetişkinlerde sebepleri ve sonuçları bakımından farklılık gösterir.

Topuklar özel bir yağ dokusuyla çevrilidir. Yetişkinlerde bu yağ dokusunun azalması ağrıya sebep olabilmektedir. Bu sebeple ortaya çıkan ağrılar, genellikle yoğun tempolu egzersizler yapan kişilerde görülür. Yoğun egzersizler sırasında, topuk kemiğine yapılan baskı ağrıyı tetiklemektedir. Bunun yanı sıra; yanlış ayakkabı ve terlik seçimi, yüksek topuklu ayakkabılarının günlük hayatta sıkça kullanımı gibi sebeplerle de topuk ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Topuk ağrısının ortaya çıkması durumunda, uzman görüşüne başvurmak ve doğru tedavinin uygulanması; yaşam kalitenizin düşmemesi ve başka hastalıkların ortaya çıkmaması açısından son derece önemlidir.

Çocuklarda ise; genellikle kemiklerin bağlantı noktalarında görülen ağrılar topuk ağrısı (bir diğer adıyla gelişme çağı ağrısı ya da server  veya sever hastalığı) olarak adlandırılır. Spor yapan çocuklarda ya da obeziteye yakalanan çocuklarda hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, topuk dikeni, topuk çıkıntısı gibi hastalıklar da topuk ağrısına sebep olabilmektedir.

Topuk ağrısının tedavisinde, genellikle antiinflamatuar ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ayakkabı seçiminin doğru yapılması, topuk ve ayak tabanını destekleyen tabanlıklar kullanılması ağrıların önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir adımdır. Uzun süre ayakta kalmanın, yoğun tempo ve ağır egzersizlerin ağrıları arttırdığı unutulmamalıdır. Böyle durumlarda ayaklar zaman zaman dinlendirilmelidir. Tüm bunların yanı sıra; buz tedavisi uygulanabilir ya da ileri seviyedeki rahatsızlıklarda cerrahi yönteme başvurulması söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir