fbpx

Topuk Dikeni İçin Tabanlık Önerileri

ayak cerrahisi topuk dikeni rahatsizligi istanbul - Topuk Dikeni İçin Tabanlık Önerileri

Topuk dikeni rahatsızlığı gündelik hayatınızı etkilemekle birlikte, zamanla yürüyememe, aşırı ağrı ve daha birçok rahatsızlığı da bir arada getirmektedir. Durum ilerledikte kişide bel ağrısı, ayak ağrısı, denge bozukluğu, kalça ağrısı görülür. Şikayetlerin temelinde kişinin uygun basmaması yatar. Bu durum hastanın doğuştan veya sonradan kazanabileceği hastalıklardan ve aşırı kilo alımı, kilo kaybı gibi nedenlerden olabilir. Günümüzde gerek tıbbi gerek teknoloji gelişmelerle birlikte ayaktaki deformiteyi analiz eden ve tedaviye olanak sağlayan birçok yürüme, analiz ölçüm sistemleri kullanılmaktadır. Bu gelişimlerden yola çıkılarak topuk dikeni için tabanlık önerileri piyasada yer almaktadır. Ürünlerin ilk amacı yaşam kalitesini artırarak iyileşme sürecine girilmesidir.

Kişiye Özel Tabanlıklar

Özel olarak, yalnızca kişinin ayak ölçüleri alınarak yapılan kişiye özel tabanlıklar topuk dikeni için tabanlık önerileri arasında yer almaktadır. Piyasada çoğunlukla hazır bulunan veya üretimi ayağa göre yeni baştan yapılan tabanlıkları, ayakkabılarınızın içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayakkabıya konulduğunda ortopedik ayakkabı haline getiren bu çok özel tabanlıklar, düzenli kullanım ve kas esnetme tedavisi ile birlikte topuk dikeni gibi sorunlarında üstesinden gelecektir. Tabanlıklar yalnızca ayağında problem olan kişilerin değil, herkesin kullanabileceği bir sağlık ürünü olmuştur. İleride yaşanması olası ayak problemlerine öncesinde önlem alabilmek adına, ayağa uygun jel tabanlıklar tercih edilebilir. Özellikle tempolu hayat tarzına sahip kişilerin mutlaka tercih etmeleri gerekilen tabanlıklar, ayağa özel yapılacak analiz sonrasında uygun olanı belirlenerek verilir ya da size özel olarak üretilir.

Ortopedik Tabanlık Ne İşe Yarar?

Ayaklar vücudun sözcüsüdür. Ayak diziliminde ki herhangi bir sorun tüm vücudu olumsuz etkileyecektir. Hatta bazı durumlarda ayakaltında bulunan ayağın esnemesini sağlayan kaslarda meydana gelen ödem topuk dikeni olarak adlandırılır. Topuk dikeni için tabanlık önerileri çoğunlukla ortopedik tabanlıklardır. Kişinin ayakları ve yürüyüşü analiz edilerek, yükün bindiği ve ayak dengesini bozan etkenlere uygun tabanlık sunulacaktır. Bu sorunda yapılan yürüme analizinin doğru şekilde uygulanmış olması gerekir. Analiz doğru yapılamadığında ayakla uyumlu olmayan tabanlıklar kişiye sunulur. Bu durum ise daha büyük sorunlarla karşılaşmanıza yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir