fbpx

Topuk Dikeni İçin Tabanlık Yapılır mı?

Topuk dikeni tedavisinde tabanlik gerekli mi - Topuk Dikeni İçin Tabanlık Yapılır mı?

topuk dikeni tedavisinde tabanlık gerekli midir?

Sabah yataktan kalktığınızda topukta batma ağrı oluyorsa topuk dikeni hastalığı sizde de mevcut olabilir. Bazı durumlar da topuk dikeni oluşumuna yol açabilir. Örneğin fazla ayakta kalıyorsanız, kilo fazlalığınız varsa ve benzeri durumlar sizde mevcut ise bu rahatsızlığa yakalanma oranınız çok yüksektir. Ayağın taban kısmına kadar ulaşan bu ağırlık topuk dikeni oluşumunu etkiler. Bu yüzden topuk dikeni için tabanlık yapılır mı? sorusuna gelirsek evet yapılır ve yapılmalıdır. Ayrıca yaş ilerledikçe görülme sıklığı o kadar artar yani yaşlılıkla berber bu rahatsızlık daha fazla olabilmektedir. Düz taban ayakkabı kullanımı da topuk dikeninin düşmanıdır.

Hastalığın Belirtileri

Hastalığın en büyük ve en önemli belirtisi sabah uyandığınızda topukta batma hissi oluyor olması birinci nedenidir. İlerledikçe şiddetli topuk ağrıları, yürümede zorluk, günlük aktivitelerde azalma ve yaşam kalitesi düşmesi gibi diğer belirtilerde bu hastalığı tetiklemektedir. Bunları yaşayıpta hala gün içinde yürüyüp ve ayakta durmak bu belirtileri daha da kötü hale getirmesi kaçınılmaz olacaktır. Geceleri ağrı çok nadir görülmekle birlikte bol bol dinlenme ile bu rahatsızlıkla başa çıkılabilir. Teşhis edilmesi öyle o kadar zor değildir. Röntgen çekilir ve röntgen filmlerindeki topuk kemiği yere doğru bir çıkıntı gibi görülür. Tedavi yöntemlerine gelecek olursak birçok tedavi yöntemi uygulanabilir. Bunlardan en önemlisi en çok yapılması gereken bol bol dinlenmektir. Topuğa olan ağırlık azaltılmalıdır. Yoksa bu hastalık sürekli yeniler ve yenilenmeye meyilli bir rahatsızlıktır. Bundan dolayısıyla oldukça dikkat edilmesi gereken konular yukarıdaki gibidir.

Topuk dikeni tedavisinde tabanlik 300x200 - Topuk Dikeni İçin Tabanlık Yapılır mı?

Topuk dikeni tedavisinde tabanlık gerekli midir?

Ayrıca topuk dikeni için tabanlık yapılıp kullanılabilir. Fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulabilirsiniz ve en önemlilerden biri olan germe egzersizleri tedavinin en önemlilerinden biri olmalıdır. Ayrıca ilaçlar, fizik tedavi, ultrason, mikrodalga, lazer gibi yöntemlerle de tedavi olanağı yüksektir ve etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir