fbpx

Topuk Dikeni Tedavisinde Tabanlığın Önemi

topuk dikeni nedir tedavisi nasildir tabanlik gereklimidir - Topuk Dikeni Tedavisinde Tabanlığın Önemi

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni topuk dikeni adından da anlaşılacağı üzere topukta bulunan kemiğin alt kısmında oluşan kemiğe benzer bir çıkıntıdır. Bu çıkıntının kemiğe benzemesi üzerine bu hastalığa topuk dikeni denmiştir. Topuk dikeni hastalığı röntgenlerde kolaylıkla ortaya çıkmaktadır.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni belirtisi olarak koşu yapanların koşu sırasında spor yapanların spor sırasında oluşan ağrılar topuk dikeni hastalığının temel belirtisidir. Bunun ekstrasında şunu söyleyebiliriz ki topuk dikeni hastalığı olan birisinin fazla yere basmaması gerekir aksi takdirde aşırı bir ağrı hisseder.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni rahatsızlığının tedavisi için gerekli olan asıl şey egzersiz ve egzersiz hareketleridir. Ve yumuşak tabanlı ayakkabıların giyilmesi de ağrıyı azaltmaktadır. Genelde bu rahatsızlık ameliyat olmadan geçen hastalıktır.

Topuk Dikeni ve Tabanlık

Topuk dikeninde tabanlık çok önemli bir etkendir tabanlık kullanarak ağrı ve sızıları hafifletebilir hatta topuk dikeni hastalığını geçirebilirsiniz. Fiyatları ise o kadar pahalı olmamak ile birlikte fiyatları 15 ile 30 arasında değişmektedir kalitesine göre de değişebilmektedir. Tabi ki daha pahalıları da vardır ama ortalama 30 Türk lirası fiyatı olan tabanlığa kaliteli diyebiliriz.

Topuk Dikeni ve Egzersiz

Topuk dikeni için en gerekli egzersiz havlu egzersizidir havluyu topuk bölgesinin altına koyarak yapacağınız egzersiz en önemli topuk dikeni egzersizidir.

Kemer egzersizi dediğimiz bir başka çeşit egzersizi yapmak için yere oturun bacaklarınızı öne doğru uzatın ve sırtınızı dikleştirin ayağınızın altına koyduğunuz kemeri sıkıca tutun ve kendinize doğru çekmeye çalışın.

Top ve taban egzersizi dediğimiz egzersizi ise topu ayağınızın altına koyarak masaj yapar şekilde basmanızdır.

Su şişesi yuvarlama dediğimiz egzersizi ise herhangi bir şişe bulmanız ve o şişeyi yere havluyla saracak şekilde koyup üstüne basmanızdır. (O bir şişe suyun dondurulması lazımdır.)

Ve son egzersiz çeşidi olan baldır germe dediğimiz hareket. Duvarı karşınıza alarak duvarı itmeye çalışmanızdır bir ayağınız bükülü iken diğer ayağınızın düz durması lazımdır.

Topuk Dikenine Etken Olan Şeyler Nelerdir?

 Topuk dikenine yaş, aşırı kiloya sahip olmak, düztabanlı olmak ve yanlış ayakkabı kullanımı gibi maddeler sayılabilmektedir. Bunların hiçbiri tek sebep değildir 3 veya 4 sebep topuk dikeni hastalığına etkin olması için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir