fbpx

Topuk Dikeninde Asıl Sorun Batma Hissi Midir?

topuk agrisinin asil sebebi topuk dikeni midir - Topuk Dikeninde Asıl Sorun Batma Hissi Midir?

Topuk dikeni ayakta çalışmakta olup günün önemli bir süresini ayakta geçirenlerde, kilosu fazla olan kişilerde veya ayakkabısız ve çorapsız bir şekilde taşlı bir yolda yürüyen insanlarda görülen bir problemdir. Topuk dikeni belli bir süre geçene kadar anlaşılamayan bir hastalıktır. Eğer topuk dikeninin uç kısmı sivri ise veya dikenli bir haldeyse ilerledikçe ve büyüdükçe yürürken ağrılara sebep olur. Hatta ayakta dururken bile ayağınızda ağrıyı hissedebilirsiniz. Topuk dikeninde yürürken ayağınıza sanki çivi veya ucu sivri bir şey batıyormuş gibi bir batma hissi verir.

Topuk Dikeni Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Topuk dikeni hastalığında dikkat etmeniz gereken en önemli şey yataktan kalktıktan sonraki ilk adımlarınızdır. Topuk dikeni olan kimseler henüz ilk adımı atar atmaz ayaklarında şiddetli bir batma hissederler. Bu ağrı genellikle topukta hissediliyorsa ve günün ilerleyen saatlerinde ağrının azaldığını hissediyorsanız bu hastalığa yakalanmışsınız demektir. Topuk dikeninin başka bir belirtisi ise uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra eve geldiğinizde ve yürüyüşün sonlarında doğru katlanılmaz bir topuk ağrısı hissedersiniz. Hatta uzanıp dinlenseniz dahi bu topuğunuzdaki ağrı dinmez.

Topuk Dikeni Hangi Durumlarda Görülür?

Topuk dikeni bazı doku ve bağların ilerleyen yaşlarda gevşemesinden ötürü ilerleyen yaşlarda daha çok görülen bir hastalıktır. İnsanların uygun olmayan farklı şekillerde yürümesi de topuk dikenine sebebiyet verir. Ayrıca boy kilo endeksi otuz üzerinde olan insanların da yani kilo problemleri olan obez insanların bu hastalığa yakalanma oranları da oldukça fazla. Cinsiyet bakımından bu hastalığın kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğü bir gerçek. Çünkü kadınların kullandığı topuklu, sivri uçlu ayakkabılar topuk dikeninin önemli nedenlerinden. Bu hastalığa sebep olan başka bir problem ise fazla ayakta durmaktır. Fazla ayakta durmak topuktaki dokuları etkilediğinden orada ki batma hissinin artmasına neden olur.

Topuk Dikeni Olanlara Öneriler

Topuk dikeniniz var ise henüz ilk birkaç adımda topuğunuzda ince bir iğne veya çivi batması gibi batma hissi aldığınız zaman erkenden doktora başvurursanız daha kesin ve net bir şekilde sonuç ilerlemeden sonuç alabilirsiniz. Aynı zamanda ağrılarınızı azaltmak için mümkün mertebe ayağınızı yüksek bir yere koyup iyice dinlendirin. Ağrınızı azaltmaya yönelik ayağınıza havluyla sarılmış buz kalıplarını da tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir