fbpx

Yürüme Analizi

yurume analizi 300x200 - Yürüme Analizi

Yürüme Analizi Cihazı

Yürüme bir yerden başka bir yere taşınması amacıyla gövdenin iki ayak yardımıyla düz bir şekilde ilerlemesi işlevidir. Dışarıdan bakıldığında çok basit iki adımdan oluşuyor gibi görünen yürüme aslında çok karmaşık hareketlerden oluşur. Bir insanın yürüyebilmesi için bacaklarda belirli hareket zincirlerinin devamlı tekrar etmesi gerekir. Gündelik hayatta aynı hareketleri tekrarlayarak oluşan bu hareketler zincirine ‘adım atma, yürüme’ gibi isimler verilir. Tıp dilinde bu hareketlere ise “Yürüme Siklusu” denir.

Yürüme Analizi Nedir?

Yürüme Analizi, yürümeyi sağlayan hareket zincirlerinin nasıl olduğuna dair incelemeleri içerir. Bu özelliği ile yürüme analizi, yürüme problemi bulunan hastalarda bu şikâyetlerin değerlendirilmesini sağlayan bir fizik muayene yöntemidir. Yürüme Analizi, yürüme hareketlerinin sayısal verilerle değerlendirilmesi ve çıkan sayısal değerlerin tanımlanarak yorumlanmasıdır. Normal bir Fizik Tedavi muayenesinde insan yürüyüşünde bulunan aksaklıklar anlaşılmayabilir. Bu tip durumlarda tüm kas gruplarının tek olarak değerlendirilmesi gerekir. Yürüyüş aksaklıklarının tespit ve tedavi edilebilmesi için yapılan Yürüme Analizi hastalar için hayatı önem taşır.

Yürüme Analizinin Kullanıldığı Hastalık Grupları

Birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynayan bu Fizik muayene yöntemi Serebral Parsi hastalarına, omurilikte oluşan hasar ve yaralanmalarda, Hemipleji, Parkinsonizm, Multipl Skleroz, Artroplasti (Eklem Protezleri), spor esnasında vücuda alınan ağır yaralanmalar, kafa travması, Musküler Distrofi (Kas Hastalıkları), bacakta oluşan hissizlik ve karıncalanma ve Spina Bifida gibi hastalıklara sahip olan insanlara uygulanır.

Yürüme Analizinin Kullanım Amaçları

Yürüyüş patolojilerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan bu Yürüyüş Analizinin belirli kullanım amaçları vardır. Hastanın yürüyüş problemini tam olarak açığa çıkarmak, hastalığın seyri için sayısal ve objektif sonuç elde etmek, hastanın tedavi yöntemini belirlemek, bilimsel ve sayısal araştırma yapılmasını sağlamak, tedavi olanaklarını çoğaltıp diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırma yapmak, Protez ve Ortezlerin hareket zinciri üzerindeki etkisini araştırmak Yürüme Analizinin kullanım amaçlarının en önemlilerindendir.

Yürüme Analizinde Kullanılan Yöntemler

En etkili Yürüme Analizlerinin başında gözleme dayalı analiz ve video, kinematik analiz, dinamik pedobarografi, kinetik analiz, dinamik atektromiyografi, enerji ölçümleri gibi yöntemler gelir. Yürüme Analizinde ilk olarak hastanın fiziksel özellik ölçümleri yani boy, kilo, bacak uzunluğu ve eklem genişliği gibi organların sayısal ölçümleri yapılır ve gözetmen doktor tarafından bu sonuçlar kaydedilir.

Yürüme Analizi Öncesi Yapılması Gerekenler

Hastaların daha etkili bir Yürüme Analizi sonucu alabilmeleri için bu analize gelmeden önce yerine getirmesi gereken belirli şartlar vardır. Yürüme Analizi yöntemi uygulanacak olan hasta bu analize gelmeden önce en az bir gün önce mutlaka duş almaları gerekir. Özellikle tüm bacak kılları herhangi bir madde ile tıraş edilmek zorundadır. Hastanın bacağının özellikle üst ve alt bacak ön ve arka yüzeylerinde kıl olması halinde hastanın Yürüme Analizi yapılmamaktadır. Yürüme Analizi esnasında bacak ve göbek açık bir şekilde yürüneceği için özellikle bayanların uygun iç çamaşırı tercih etmeleri gerekir. Yapılan ölçümlerden sonra hastanın vücuduna 3 boyutlu analiz ve EMG için reflektör ve elektrot yapıştırılır. Doktor gözetiminde yaklaşık 9-10 metrelik bir Yürüme Analizi bandında hastanın normal hızda yürümesi istenir ve alınan sonuçlar kaydedilir. Hastaya uygulanan reflektör ve elektrotların herhangi bir yan etkisi yoktur. Diğer bir önemli kural ise hasta analize gelirken tok olmalıdır. Teknolojik ortamda uzman doktorların kontrolü altında gerçekleştirilen bu Yürüme Analizinin ortalama süresi 2-3 saat arasında değişiklik göstermektedir.


Yürüme Analizi Videoları