fbpx

Yürürken veya Koşarken Topuktaki Batma Hissi İçin Ne Yapmalı?

yururken kosarken topukta batma hissi - Yürürken veya Koşarken Topuktaki Batma Hissi İçin Ne Yapmalı?

Topuk batması hissi yürürken veya koşarken egzersiz yaparken çok karşılaşılan bir durumdur. Topuk batmasına sebebiyet veren aslında pek çok etken vardır. Kiloların fazla olması, ayakta bulunan kavisin normalinden daha fazla olması, giyilen ayakkabının tabanının dümdüz şekilde olması veya ayakta durarak yapılması gereken bir işte çalışılıp çok fazla ayakta durulması da topukta batma hissine yol açabilir.

Dinlenmenizin Faydaları

Bir gün içerisinde gereğinden fazla ayakta durmuşsanız veya uzunca bir süre spor yaptıysanız topuğunuzda batma hissi oluşabilir. Böyle yoğun geçen yorucu günlerin sonunda evinize geldiğinizde güzel bir şekilde istirahat etmelisiniz. Topuktaki batma hissi için dinlenmek çok önemlidir. Ayağınızı yüksek bir yastık veya koltuğun köşesinin üzerine koyup en azından ağrınız azalana kadar ayağınızı yüksekte öylece bekletip dinlendirmelisiniz.

Topuk Bölgesine Buz Koymak

Uzun bir yürüyüş veya koşudan sonra topuğunuzda oluşan batma hissi için iyi gelecek yöntemlerden birisi de buzdolabından aldığınız belli bir miktar buzu herhangi bir bezle veya havlu ile sararak topuğunuzun oraya yerleştirip yaklaşık yarım saat kadar orada bekletmektir. Bu uygulama ağrınızı ciddi derecede azaltacaktır. Buz tamponunu uygularken buzun direkt bir şekilde çıplak bir yerinizle temas etmemesine özen gösterin aksi takdirde temas edilen bölgede bulunan sinirlere bir miktar zarar verebilir.

Top Yuvarlama Terapisi

Bu yöntem uygulaması en kolay yöntemlerden birisidir. Herhangi bir topu topuğunuzun tam alt kısmına gelecek şekilde yerleştirdikten sonra ayağınızı o top ile ileri geri şekilde öne arkaya hareket ettirerek oynatın. Ağrınızın azaldığını göreceksiniz. Bunu evinizin içinde küçük toplar ile ayakkabısız şekilde yaparsanız daha fazla faydası olacaktır.

Tabanlık Kullanmak

Ayakkabınızın içerisine mağazalarda satılan ortopedik tabanları koyabilirsiniz. Bu ürün özellikle çok ayakta duranlar veya çok yürüyenler için gerçekten kullanılması gerekli bir şey. Aldığınız tabanlığı ayakkabınızın altına yerleştiriyorsunuz. Tekrardan ayakkabı değiştirecekseniz eğer bu ürünün de yerini değiştirerek dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar topuktaki batma hissi için yukarıda yazdığım yöntemleri uygulayabilirsiniz. En çok işe yarayanı zaten kendiniz fark edeceksinizdir. Ama bunca yönteme rağmen hala iyileşme olmuyorsa kesinlikle bir fizik tedavi uzmanına görülmelisiniz. Fizik tedavi bölümünde size uygun  egzersizlerle topuktaki batma hissini kesin bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir